Abdullah Gül ve Bülent Arınç öncülüğünde Ak Parti’de muhalif bir hareket başlayacağı, bu hareketin yönetimi ele geçirmek isteyeceği, bunu başaramazsa yeni bir siyasi parti kuracağı şeklindeki tahmin ve beklentiler boşunadır.

Ak Parti’de yakın ve orta vadede böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimali yoktur.
++
Bunun nedenlerini sıralayalım:
1)Ak Parti tabanında Recep Tayyip Erdoğan hâlâ çok sevilen ve başarılı bulunan bir liderdir. Onu saf dışı edecek ya da gücünü azaltacak bir hareket tasvip görmez.
2)Ahmet Davutoğlu başbakanlık koltuğunu doldurmuştur. Orada da bir boşluk söz konusu değildir.
3)Abdullah Gül ve Bülent Arınç dürüst ve iyi niyetli insanlardır ama kitleleri peşinden sürükleyecek karizmaları, liderlik kabiliyetleri bulunmamaktadır.
4)Gül’ün Cumhurbaşkanlığı, Arınç’ın Başbakan Yardımcılığı sırasında seslendirmediği eleştirileri aktif siyaset dışında kalınca gündeme getirmeleri inandırıcılıklarını azaltmaktadır.
5)Seçim yapılalı henüz 2.5 ay olmuştur. 2019’a kadar bir seçim yapılması beklenmemektedir. Dolayısıyla şu anda başlatılacak bir siyasi hareketin ne Ak Parti’deki yönetimi, ne de siyasi iktidarı değiştirmesi mümkün görülmemektedir.
6)Ak Parti’nin kurucuları arasında yer alan, Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Abdullatif Şener’in istifa ederek yeni bir siyasi parti kurması hayal kırıklığı ile sonuçlanmış, Şener genç yaşta devre dışı kalmıştır.
7)Erdoğan ve Davutoğlu zaman zaman üst perdeden konuşsalar da kriz anlarında gerçekçi davranmayı bilmektedir. Nitekim Erdoğan parti içinde homurtular başlar başlamaz Abdullah Gül’ü saraya davet ederek kendisiyle yemek yemiş, uzun süre sohbet etmiş, şikayet ve dileklerini dinlemiştir.
8)Hükümetin teröre karşı kararlı tutumu toplumun önemli bir bölümünce desteklenmektedir. İşsizlik ve enflasyon da henüz Hükümeti yıpratacak ve yeni arayışları haklı çıkaracak noktalara ulaşmamıştır.
++
Sonuç olarak yakın ve orta vade için şunu net biçimde söyleyebilirim:
Ak Parti’deki homurdanmalar ayaklanmaya dönüşmez!