Mültecilerden ilk grup, 100 otobüsle Avusturya sınırına getirildi. Avusturya’ya getirilenlerin sayısı iki bini buldu.
Macaristan’dan Avusturya’ya doğru yürüyerek sınıra ulaşmaya çalışan mültecilere Almanya ve Avusturya sahip çıktı. Her iki ülke, mültecilerin
ülkelerine girmelerine izin verdi. Avusturya Başbakan’ı Werner Faymann Macar meslektaşı Viktor Orban ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası bu kararı açıkladı. Faymann, kararın, Macaristan-Avusturya sınırındaki dramatik durumun sona erdirilmesi için Almanya Başbakan’ı Angela Merkel ile yapılan görüşme sonrası alındığını belirtti.
100 OTOBÜS, İLK MÜLTECİLERİ
AVUSTURYA’YA GETİRDİ
Karar sonrası yola çıkan yaklaşık Macaristan hükümetinin devreye soktuğu 100 otobüs, ilk grup mülteciyi Macar sınırından Avusturya tarafına getirdi. Şu ana kadar Avusturya sınırına getirilenlerin sayısı iki bini buldu. Sınırda bekleyen Avusturyalılar’ın mültecileri alkışlarla, “Hoş Geldiniz” pankartlarıyla karşıladıkları ve yiyecek-içecek sundukları bildirildi. Ayrıca, mültecileri Viyana’ya getirmek üzere sınırda özel trenlerin de bekletildiği gelen haberler arasında.
BİN 200 MÜLTECİ BUDAPEŞTE’DEN
YÜRÜYEREK AVUSTURYA SINIRINA
ULAŞMAYA ÇALIŞMIŞTI
Macar polisinin verdiği rakamlara göre, Budapeşte’den trenle Avusturya’ya götürülmeyen yaklaşık olarak bin 200 mülteci yürüyerek sınıra ulaşmak üzere yola çıkmıştı. Macaristan’ın Avusturya sınırına olan 170 kilometrelik mesafede, dramatik durumlara yaşanırken, Almanya ve Avusturya mültecileri almayı kabul etti.
YÜRÜYÜŞTE
BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Macaristan’ın Bicske kentinde Afgan bir mülteci demiryolu üzerinde ölü bulundu. Macar haber ajansı MTI’nin bildirdiğine göre, sağlık ekiplerinin 50 yaşındaki mülteciyi tekrar yaşama döndürmek için gösterdikleri çabalar sonuç vermedi. Ölen mültecinin, Perşembe günü Bicske tren garında bekletilen 350 kişilik mülteci grubundan olduğu haberde yer aldı. Bu trenin Avusturya’ya gidişi son anda Macar hükümetince engellenmişti. Cuma öğleden sonra trenden kaçmayı başaran Avusturya sınırına doğru yaya yola çıkmışlardı.