Avusturya deyince…

0
192

Avusturya ismi hep “ırkçılık ile” çağrışım yapmıştır nedense. Hitler bile Avusturya doğumlu olup, Almanların bile Alman kabul etmediği bir Avusturyalı’dır. Bu Almanları masum yapar mı o ayrı bir konu.

Ama Avusturya oldu bitti itici kararlarıyla o küçücük ülkelerinden kafalarını dışarıya özellikle Türkiye’ye doğru çıkartırlar ve mutlaka bir pislik yaparak geri çekilirler. Herkesin sanat şurubu konusunda hayran kaldığı Avusturya’ya iki kez gittim ikisinde de kendimi çok rahatsız hissettim.
Türkiye’den arabayla Almanya’ya giderken evliliğimin ilk senesiydi, kötü bir anıdır Avusturya polisi tarafından durdurularak nezarete atıldık. Arabanın sigortası bitmiş. Adamlar konuşmaya bile gelmiyorlar gördüler ya Türk olduğumuzu.

Yer yüzünün en itici polisleri ile karşı karşıyaydık. Telefonla araba sigortasını uzattırdık ama yinede saat17:00’ye kadar bizi tutmaya devam ettiler.
Şu son haberle de hislerime katkıda bulundular. İnsanların üstüne köpek salmak hangi Avrupalıya yakışıyor? Derseniz hepsine diyeceğim ama Avusturyalı’ya cuk diye oturuyor. Hani Avrupalı dediğin iyi ya insan haklarına saygılı ya…

Kendi vatandaşına yapacağı bir şey değil. O küçük ülkenin Almanca konuştuğu için Alman olduğunu söyleyenlere ben de şunu söylüyorum “Almanlar bunu kabul etmiyor, onlar Alman değil” diyorlar. Yani Azerbaycan’lılar da Türkçe konuşuyor ama Azeri deniyor. Aradaki farkı yıllardır çözemedim ayni millet mi ayrı milletler mi diye.
Ama 20 sene önce de yine bir grup Alman arkadaşla Avusturya’dan güneye giderken arabanın içindeki tek Türk olan bizim arabayı köpekle aratmışlardı. Benim pasaportu gördükten sonra yapmışlardı bunu.

Bu son görüntüleri görünce dehşete kapıldım. Aklıma Avusturya İle ilgili yaşadıklarım ve düşündüklerim geldi.
Dedim ya Avusturya deyince aklıma Hitler den günümüze hep “ırkçılık” kelimesi geliyor.

Paylaş
Önceki İçerikSağlıklı bir hayata pedal çevirdiler
Sonraki İçerikİmalat sanayicisinin inşaat yatırımlarına KDV iadesi
Rana Elik

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6’ya geçti,6 ay sonra Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.