20 yıllık avukat Yeşim Ayan’ın sözü ve bestesi kendisine ait 12 adet eseri ve birçok şiiri var. Sosyal medyada yayınladığı ilk şarkısı amatör bir video kaydı olmasına rağmen çok büyük ilgi gördü.

Avukat olmak, duruşmalara girmek, dosyaları takip etmek bir yana İstanbul doğumlu Yeşim Ayan için müzik hep bir tutkuydu ilk ve orta örenin dönemlerinde çocuk ve gençlik korolarında başladı.

https://www.youtube.com/watch?v=aJ1awEa474w

İşte ilginç kişilik ve on parmağında on marifet Yeşim Ayan’ı sizlere tanıtmak amacıyla yaptığımız söyleşi:

Soru: Eğitim bir anlamda sanata başlamanın adım atmanın da vesilesi olmuş sizin için. Hangi okullarda okudunuz:
Ayan: Evet, İlkokulu Namık Kemal, liseyi Nişantaşı Kız Lisesinde (Bugünkü Nuri Akın Anadolu Lisesi) tamamladım konservatuar okumama aileden onay çıkmayınca İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdim ve 1994 yılında iyi bir ortalama ile mezun oldum ki çok başarılı bir öğrenciydim .
Soru: Mesleğe mi başladınız hemen?
Ayan: Evet stajımı bitirir bitirmez 1995 yılında avukatlık mesleğine başladım.
Soru: Okullarda da müziğe eğiliminiz ya da merakınız var mıydı?
Ayan: Çocukluğumdan beri hep vardı. Büyük usta Alleaddin Şensoy benim kulağımın iyi oluşunu ve müziğe olan yeteneğimi bana şarkı söyletirken keşfetmiş ve babama bu çocuğu konservatuara gönderelim demiş ama maalesef ailem sıcak bakmadığı içindir ki bu gerçekleşmedi . Ben de hep hobi olarak da olsa müziğin peşini hiç bırakmadım çocuk ve gençlik korolarında şarkı söyledim. Fakülte yıllarımdan bu yana da bulduğum her kağıda her fırsatta şiirler yazdım.
Soru: Müzik eğitimi aldınız mı?
Ayan: Konservatuar eğitimim yok , sadece 1996 yılında Pera Güzel Sanatlar Merkezinde ( sınavla giriş yapılıyordu ) 2 yıl solfej ve yan flüt eğitimi aldım. Tiroit ameliyatı olunca maalesef bırakmak zorunda kaldım
Soru: Sosyal medyada da büyük ilgi gördü amatör video kaydıyla paylaştığınız parça.
Ayan: Evet, beğeniler de umduğumdan çok fazla şekilde geldi. Tanıyan tanımayan büyük bir paylaşım yaşandı sosyal medyada. İnstagram, Twiter, yoluyla da çok beğeni alıyorum. Çok iyi tepkiler aldım, birisi iş yerinde sıkılınca sizin şarkınızı dinleyip rahatlıyoruz demiş. Hiç tanımadığım insanlardan her gün onlarca tebrik mesajı alıyorum ayrıca şarkıyı dinleme fırsatı olan tanınmış besteci ve yorumcular da hem şarkımı hem de diğer sözleri çok beğendiler bu dönüşler benim için çok motive edici ve cesaretlendirici.
Soru: Bu arada Hukuk, sanat derken 2 de çocuğunuz var profilinizde gördüğümüz.
Ayan: 2001 yılında evlendim ve 2 oğlum oldu. Avukat ve anne olsam da müzik peşimi bırakmadı. Evliliğim sona erdiğinde ise yaşadığım duygu yoğunluğu ve boşluk. Çocuklarıma duyduğum özlem ile söz ve müzik beraber dilimden akmaya başladı.
Soru: Kaç şarkınız var?
Ayan: Beste ve güftesi bana ait olan şu an 12 ama bunun yanında çok sayıda şarkı sözü ve şiirlerim var ki hepsi adıma tescillidir.
Soru: Duygu çok önemli değil mi bu eserlerin hazırlanmasında?
Ayan: Evet Bu şarkılar benim duygularımı ifade ediş biçimim. Yüreğimden dökülenler. Ayrıca hayata karşı güçlü durmamı iyi hissetmemi sağlayan bir terapi gibi yazmak önemli benim için. Şarkılar söz ve müzikle aynı anda geliveriyor, ne zaman nerede gelecekleri de belli olmuyor inanın unutmadan hemen kaydediyorum sonra üzerinde çalışıyorum. Ama bazen kaydedemediğim için unuttuklarım da çok oluyor. Eminim bu şarkılarda derinlerine inecek insanlar kendilerinden bir şeyler bulacak ve bana kendilerini yakın hissedecekler.
Şarkılarımın aranje çalışmaları bittiğinde benim yorumumla profesyonel kayıtları tamamlayıp sonra yolumuza devam edeceğiz . Bu şarkılarımı Candan Erçetin gibi eşsiz bir yorumcunun söylemesini isterdim. Umarım iyi bir söz yazarı ve besteci olarak anılırım. Ve şarkılarım dillerden dillere dolaşır. Çok teşekkürler .