Avrupa Birliği (AB) Zirvesi konusunda yazdığım yazı ile ilgili olarak, sağ olsun bazı dostlar aradı ve adına ‘Schengen Vizesi’ denilen AB ülkelerine giriş vizesi konusunda bazı hatırlatmalarda bulundular.

Onlara teşekkürlerimi sunuyorum.Hatırlayacaksınız; AB’nin son genişlemesi ile Bulgaristan ve Romanya, 25 Nisan 2007 tarihinde üye ülkeler olarak kabul edilmişti. Ancak pek bilinmeyen bir uygulamayı da bu sayfada vurgulayalım; bu ülkeler Schengen vize rejimi ülkeleri arasına dahil edilmemişti. Her iki ülkenin, gerekli hazırlıkların ardından 2010 yılında Schengen Sistemi’ne dahil olabileceklerini öngörmüş ise de bu yılın bitmesine günler kala vize sistemine alınma ihtimali hala mevcut değildir
Bu vize sistemine 26 Avrupa ülkesi üyedir ve yeni üyelerin katılımı ise ancak oy birliği ile mümkündür. Hâlbuki Hollanda, Almanya ve Finlandiya’nın, Bulgaristan ve Romanya’da yaygın bir şekilde yolsuzluk yapıldığını öne sürüp itirazda bulundukları da bir sır değil.
Ülkemiz ile AB arasında bir ‘Geri Kabul Anlaşması’ imzalanmasını takiben, 2016 yılı sonuna doğru vatandaşlarımızın AB ülkelerine vizesiz girişlerine imkan verecek düzenlemelerin tamamlanabileceği açıklandı.
Ancak Bulgaristan ve Romanya örneklerinde de söz ettiğimiz gibi, sığınmacıların yaygın olarak bir transit ülke konumuna getirdikleri ve yakın zamanda bir AB ülkesi olması beklenmeyen Türkiye’nin durumu biraz farklı.
AB üyeleri mültecileri depolamamız yani Türkiye’de barındırmamız karşılığında Schengen Vize Sistemi hakkını ülkemiz vatandaşlarına vereceklerini açıkladılar.
26 AB üyesi ülkenin vize rejimini oybirliği ile Türkiye’ye tanımasını beklemek bir hayaldir. Umarım haksız çıkarız.
Ülkemizin üzerinde hassasiyetle durduğu bu konuda olumlu bir adım atar gibi görünen AB’nin bu hamlesinin ardında, ülkemizi bir geri kabul anlaşmasına razı etme niyeti ise artık resmen uygulanacaktır.