Türkiye’de Haziran ayında yabancı turist sayısının yüzde 41 düştüğü açıklanırken “Avrupa’daki terör saldırıları dalgası ve Türkiye’deki siyasi kargaşa”nın İngiltere’nin önde gelen tur operatörü Thomas Cook’un bu yılki karını azalttığı belirtiliyor.

Telegraph gazetesi, “terör saldıları dalgası ve Türkiye’de darbe girişimi, Thomas Cook’un karını vurdu” başlığı ile verdiği haberde “Avrupa’da terör ve Türkiye’deki siyasi kargaşa, Thomas Cook’u bu yıla ilişkin tahminlerini aşağı yönlü gözden geçirmeye zorladı” dedi ve tatilcilerin “daha istikrarlı destinasyonlar” aradığını kaydetti.

Thomas Cook’un artık bu yıl 300 milyon sterlin tutarında brüt kar beklediğini, bu rakamın daha önce ise 335 milyon olarak tahmin edildiğine dikkat çeken gazete, buna karşın, İngiltere’in AB’den ayrılmasının kabul edildiği Brexit referandum sonrası sterlinin zayıflığının, Thomas Cook’un karındaki erimenin daha büyük boyutlara ulaşmasını engellediğini vurguladı.

-TÜRKİYE GEÇEN YIL THOMAS COOK’UN İKİNCİ BÜYÜK PAZARI İDİ-

“Türkiye, geçen yıl Thomas Cook’un ikinci büyük pazarıydı” denilen haberde bu yıl ise talebin “Erdoğan hükümetini devirmeye yönelik darbe girişimi öncesi de” terör nedeniyle azaldığına dikkat çekildi.