SURIYE'DEKI IC SAVASTAN KACIP ANTALYA'DA YASAMAYA CALISAN AILELERIN COCUKLARI, KENT MERKEZINDEKI TEK KATLI BIR EVDE 'EGITIM' GORUYOR. YIKILMASI AN MESELESI OLAN EVDE 3 GONULLU OGRETMENIN DERS VERDIGI COCUKLARIN TEK ISTEGI SICAK BIR OKUL, KITAP VE DEFTER.(FOTO:AKIF ARICI/ANTALYA-DHA)

AB’de güvenlikten sorumlu Avrupa Polis Ofisi (Europol) örgütü, Avrupa’ya gelen 10 bine yakın sığınmacı çocuğun kayıp olduğunu açıkladı.

Europol Direktörü Brian Donald, Observer gazetesine yaptığı açıklamasında, “10 bin çocuğu arıyoruz. Suç örgütleri tarafından kullanılma ihtimalleri var. Ayrıca bazılarının aileleri bulunabilir. Ancak şu anda nerede ve kimlerle olduklarını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.
Donald, İtalya’da 5 bine yakın çocuğun, İsveç’te ise yaklaşık bin çocuğun kaybolduğunu bildirdi.5 bine yakın çocuğun İtalya’da, yaklaşık bin çocuğun ise İsveç’te kaybolduğunu belirtti. Europol verilerine göre, geçen yıl Avrupa’ya gelenler arasında yaklaşık 27 bin çocuk bulunuyor. Bunlardan bir bölümü yanlarında yetişkinler olmadığı için kayboluyor.Yetkililer kayıp çocukların insan kaçakçıları tarafından kaçırılmış olmasından endişe ediyor.