Türk futbolunu geliştirmek istiyorsak Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan şu dersleri çıkarmamız gerekiyor:

-Futbol sonuçta bir eğlencedir. Maçlara rakip takım ve taraftarına küfretmek için değil eğlenmek için gitmeliyiz.
-Avrupa Şampiyonası’nın hemen her maçında tribünlerde binlerce kadın seyirci vardı. Onların varlığı statlara zarafet ve nezaket getirdi. Kadınlarımızı maçlara getirecek yolları bulmalıyız.
-Çağdaş futbolda savunma, orta saha, forvet ayrımı kalkmış. Takım halinde savunma yapılıyor ve yine takım olarak hücuma çıkılıyor. Bunu akılda tutmalıyız.
-Teknik direktörlüğün saha kenarında adeta panik atak krizlerine girmek değil soğukkanlı bir şekilde takımı yönlendirmek, doğru zamanda doğru oyuncu değişikliklerini yapmaktan geçtiğini unutmamalıyız.
-Kaleciler topu oyuna sokarken artık klasik degaj yapmıyor, takım arkadaşına pas veriyor. Kalecilikteki bu yeni anlayışı benimsemeliyiz.
-Taç atışlarının topu oyuna sokmanın sıradan bir yolu olmadığı adeta frikik gibi önemli bir atış olduğu da bu şampiyonada görüldü. Önümüzdeki sezon lig maçlarından başlamak üzere bunu biz de uygulamalıyız.
-Hakemlere itirazlar minimum düzeydeydi. Aynı şekilde faul atışı kazanmak için hileli düşüşler de neredeyse yoktu. Bizim futbolcularımızı da bu karakterde yetiştirmeliyiz.
***
Bu arada FİFA ve UEFA’ya da iki önerim olacak:
1)Avrupa Şampiyonası’nda ciddi gol kısırlığı yaşandı. Oysa gol seyir zevkini artırır. Milyonlarca insan statlara gol görmek için koşar, yine televizyon başına gol izlemek için oturur. Futbolda gol sayısını artıracak kararlar almak gerekir. Kalelerin büyüklüğünü yeniden düzenlemek bunun bir yolu olabilir. Ofsayt kuralını tümden kaldırmak ya da yumuşatmak ikinci bir yol olarak düşünülebilir.
2)Futbol ayak topu anlamına geldiği halde son yıllarda nedense kafalar oyuna fazla sokulmaya başladı. Bunun sonucunda sık sık kafa kafaya çarpışmalardan meydana gelen ciddi sakatlanmalar oluyor. Ayrıca yıldırım gibi gelen topa kafayla vurmak da futbolcu sağlığı açısından hiç iyi bir şey değil… Futbolu sadece ayakla oynanan bir oyun haline getirmek için gerekli kural değişiklikleri yapılmalıdır.