Yalçın ERCAN –

Azerbaycan’ın ev sahipliği yaptığı 1. Avrupa Oyunları’nda Türk sporcular 6 altın, 4 gümüş ve 19 bronz olmak üzere 29 madalya kazandı.
Türkiye, 30 dalda yapılan yarışmalardaki 10 branştan madalya çıkarabildi. En fazla madalya elde ettiğimiz branşlar karate, güreş vevoleybol oldu.
Ay-yıldızlı millilerimiz 3’ü altın 9 madalyayla ayrıldığı karate müsabakalarında Enes Erkan kumite 84 kilo, Burak Uygur kumite 67 kilo; Serap Özçelik de kadınlar kumite 50 kiloda podyumdan zirveye çıktı.
Kadınlar kumite kategorisinde yarışan Meltem Hocaoğlu 68, Merve Çokan ise 61 kiloda gümüş madalya aldı.
Erkekler kumitede mücadele eden Uğur Aktaş 84 ve Erman Eltemur 75 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu. Mehmet Yakan erkekler kata, Dilara Bozan da kadınlar katada bronz madalya elde etti.
2 altın, 1 gümüş ve 7 bronz madalya kazanan güreşçiler, bayrağımızı 10 kez göndere çektiler. Taha Akgül serbest stil 125 kilo, Rıza Kayaalp de grekoromen 130 kiloda şampiyonluğa ulaştı. Serbest stil 74 kiloda yarışan Soner Demirtaş da gümüş madalya kazandı. Türkiye 2012 Olimpiyat Oyunları’ndaki 5 madalyasından 2’sini kazandığı taekwondoda beklenen performansı gösteremedi. Erkekler 68 kiloda, olimpiyat ve dünya şampiyonu Servet Tazegül oyunları madalyasız kapatarak büyük bir sürprize imza attı. 2012 Olimpiyatları’nın bronz madalyalı ismi Nur Tatar ise, kadınlar 67 kiloda aldığı bronzla, 8 sıklette yarışan Türkiye taekwondo takımına, oyunlardaki tek madalyasını getirdi. Milli sporcular ayrıca judo, badminton, boks, artistik jimnastik, atıcılık ve masa tenisi dallarında da madalya kazandılar.