İngiliz seçmenin AB’ye hayır demesi, Türkiye’nin lehine olmuştur.
En önemli üyelerinden birini kaybeden AB artık eskisi kadar güçlü bir ittifak değildir.

Önümüzdeki günlerde Hollanda ve Fransa’da da “AB’de kalalım mı, kalmayalım mı” diye referanduma gidilmesi ihtimal dahilindedir.
Ne kadar ayağa kaldırmaya çalışırlarsa çalışsınlar fayda etmez, AB bugünden itibaren bitkisel hayata girmiştir.
++
Her fırsatta PKK’yı destekleyen ve Türkiye’yi aşağılayan açıklamalar yapan AB temsilcilerinin artık kendi sorunlarıyla uğraşmaktan bize bulaşmaya zaman bulamayacağı açıktır.
İngiltere’deki referandumun sonucunu belirleyen etkenlerden biri Türkiye olmuştur. “Türkiye, AB’ye girerek sınırlarımıza dayanacak. Ortadoğu cehennemine komşu olacağız” diye yapılan propagandalar İngiliz seçmenin tercihini etkilemiştir. Bunu “Avrupa bizden nefret ediyor” olarak değil, “Türklerin Avrupa siyasetini etkileme gücü” diye algılamak gerekir.
++
Suriyeli mülteciler sorunu konusunda Avrupa karşısında daha dik durabilir, taleplerimizi daha yüksek sesle ifade edebiliriz artık.
“Siz ancak 3 bin yılında AB’ye girebilirsiniz” şımarıklığını gösterenlerin yelkenleri fena halde inmiştir.
++
Bugünlerde borsadaki düşüş ve dolardaki artış karşısında endişe duyulmamalıdır. Bunlar geçici yan etkilerdir. AB’nin aldığı ağır darbe son toplamda Türkiye’yi olumlu etkileyecek, iktisaden de, siyaseten de daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.
++
Referandumdan çıkan sonuç, en fazla AB’nin özel fonları ile ayakta kalmaya çalışan Bulgaristan, Yunanistan, Malta, Lüksemburg, Letonya, Estonya gibi küçük AB üyelerini sarsacaktır. Kıbrıs Rum Kesimi de olumsuz etkilenecek ülkeler arasındadır.
++
Geçenlerde bir yazımda “Haydi İngilizler… Göreyim sizi… AB’ye ‘Hayır’ deyin… Unutmayın! ‘Hayır’da hayır var” demiştim.
Gerçekten de bu “hayır”da hayır var.
İngilizler, kendi kaynaklarının zayıf AB ülkelerine akmasını önlemiş oldular.
Türkiye de Avrupa karşısında daha dik, daha kararlı durma fırsatını yakaladı.