İsveç’te her gün televizyon haber kanallarında Avrupa sınırına dayanan insanlık dramı ile dolu görüntüler getiriliyor. En son Makedonya sınırında  Irak, Suriye, Afganistan, Bangladeş den gelen fakir insan görüntüleri getirildi.

Yapılan röportajlarda Türkiye üzerinden buralara gelen bu insanlar, Türkiye’de kalmak istemediklerini, çünkü hayallerini Avrupa’nın süslediğini söylediler.
Yani Avrupa savaş ve fakirlikten kaçan insanların ablukası altında. Peki, bu insanlar akın, akın Avrupa’nın yolunu tutarken, bu ülkelerdeki insanlar onları çiçeklerle mi? karşılayacak.
Tabii ki hayır. Çünkü Almanya’dan İsveç’e kadar Avrupa ülkeleri artık hasta adam.
Ekonomiler, dökülüyor. İnsanlar fakirleşmiş, emekliler zor geçiniyor. Bir de üstüne üstlük yetişkin, fakir insanlar Avrupa’yı yürüyerek geçerek kendilerini kabul edecek ülke arıyorlar. Bu manzaralar televizyon kanallarında ürkütücü boyutlarda veriliyor.
AVRUPA’DAKİ İRKÇILARI GÜÇLENDİRDİLER
Bir zamanlar insanların nefret duydukları ırkçı partiler bugün yıldızları parlayan partiler oldular. Nazi Almanya’sının yaptıklarından nefret duyan Avrupalılar, Ortadoğu ve Asya kaynaklı mülteci akını karşısında tekrar ruh buldular.
Örneğin İsveç’te yıllardır yüzde 10 barajını aşamayan İsveç Demokratları son seçimlerde İsveç’in 3’ncü büyük partisi oldu. Son yapılan kamuoyu yoklamalarında da oylarını yüzde 20’nin üzerine çıkararak dengeleri altüst ettiler.
Irkçılar oylarını artırırken, sağ ve sol blok partilerin tümü ise oylarını düşürdü. Yani tüm İsveç halkı mülteci akını kaynaklı olarak İsveç ırkçı ve yabancı düşmanı İsveç demokrat partisinin oylarını artırarak yüzde 19,9’a çıkardı.
Bu artış, Avrupa’nın 9,5 milyonluk İsveç’in de böyle bir yankı yaptıysa Avrupa’nın genelinde zirve yapar demektir. Bir de buna son Fransa’daki 100 kişinin üzerindeki IŞİD saldırısını eklersek durum daha da vahimdir.
ARTIK İNSANLAR MÜLTECİ İSTEMİYOR
İsveç Televizyonu SVT’ de yayınlanan röportajlarda mikrofona konuşanlar İsveç ırkçı partisi ya da yabancı düşmanı partisi diyebileceğimiz İsveç demokratlarını desteklediklerini açıkça söylediler. Eskiden böyle bir görüntü vermek istemeyen bu toplum artık değişmiş. Kimse ekmeğine ortak istemiyor.
Zaten ekmekte fazla kalmadı. Bu arada Türkiye’yi mültecilerden kurtuluş olarak gören Avrupa, mültecilerin İsveç’e ya da bir başka Avrupa ülkesine gelmesini engelleyecek bir depo alanı olarak görüyor.
ENİŞTEM BENİ NİYE ÖPTÜ DEMİYORUZ
Peki, bizimkiler neden “eniştem beni niye öptü” demiyor. Avrupa’nın bu kadar korktuğu bu mülteci akınından, Türkiye neden korkmuyor. Biz Avrupalılardan daha fazla mı insan hakları savunucusu olduk. Daha mı zenginiz o ülkelerinden?
İşte Avrupa’dan bakıldığı zaman mülteci akını bu kadar korku veriyor. Türkiye kendi içindeki içgöç ile boğuşurken Avrupa’nın yaka silktiği Ortadoğu ve Asya kökenli insanlarla birlikte nasıl yaşayacak.
Türkiye gelecekte en büyük sorunlarının başında olacak bu soruna 3 Milyar Euro için gözünü kapamış durumda.