İngiltere’de Haziran ayında yapılacak AB üyeliği referandumu öncesi Avrupa’da göç sorunu başlıca bir tartışma konusu olmayı sürdürürken İngiliz dış istihbarat örgütü MI6 eski Başkanı Sir Richard Dearlove, Avrupa’da halkın, liderlerine karşı “ayaklanabileceğini” öne sürdü.

ingiliz-istihbarati-eski-baskani---avrupa’da-halk-ayaklanabilirDearlove, AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasına sert eleştiriler yöneltti. Sir Ricard Dearlove, Londra, Paris, Berlin ve Brüksel’deki siyasi elitlerce ihanet edilmiş gibi hisseden seçmenlerin arasında öfkenin büyüdüğünü savundu.

Önümüzdeki birkaç yılda “milyonlarca” göçmenin Avrupa’ya ulaşabileceğini öne süren Dearlove, Avrupa liderlerinin “bir halk ayaklanması” ile karşı karşıya kalabileceğini iddia etti. Dearlove göç krizi için “James Bond tipi” çözümlerin bulunmadığını da söyledi.

Açıklamaları sırasında Brüksel’i AB’nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasından vazgeçmeye çağıran Dearlove, sert dille eleştirdiği anlaşmayı “söndürmeye çalıştığımız yangın yanında benzin depolamaya” benzetti.

Dearlove’nın ifadelerine yer veren ve İngiltere’nin AB’den çıkmasından yana tavır alan İngiliz muhafazakar gazetesi Daily Express ise, Türkiye ile yapılan anlaşmanın “nüfusu büyük bir çoğunluğu Müslüman olan ülkenin 80 milyondan fazla vatandaşına AB’ye serbest erişim” sağlayacağını yazdığı haberinde anlaşma için “çok tartışmalı ve çılgınca” nitelemeleri de yaptı.

Gazete, Sir Richard Dearlove’nun açıklamalarının ünlü sinema sanatçısı ve BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie’nin Avrupa’nın göç krizine çözüm bulmaması durumunda dünyada kaos çıkacağı uyarısının ardından geldiğinin de altını çizdi.