Independent gazetesinde yer alan bir habere göre, İngiltere’de faaliyet gösteren iki büyük giyim markasının Türkiye’deki tedarikçilerinde Suriyeli çocuklar çalıştırılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre bu iki firmada Suriyeli çocuk işçi çalıştırıldığının ortaya çıkmasının ardından, Türkiye’den mal alan diğer giyim markalarından da üretimde Suriyeli çocukların çalıştırılıp çalıştırılmadığını kontrol etmeleri istendi.
Rapor, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapılarını açmasını övgüyle karşılayan örgüt, raporunda Türk yetkililerin Avrupa Birliği ile yeni varılan anlaşma gereğince geçtiğimiz günlerde Suriyelilere çalışma izni verileceğini açıkladığını hatırlattı.
Gazete Türkiye’de binlerce Suriyeli’ye 1300 TL olan asgari ücretin çok altında ücret verildiğini iddia etti.
Hem Türkiye yasaları hem de uluslararası mevzuat 12 yaşın altındaki çocukların çalıştırılmasını yasaklıyor.
İTİRAF EDEN İKİ MARKA VARMIŞ-
BHRRC, Suriyeli mülteci çocukların Türkiye’deki konfeksiyon atölyelerinde sömürülmesini incelediği çalışması kapsamında geçen ay 28 markaya, Suriyeli çocukların ve yetişkinlerin Türkiye’deki tedarikçileri tarafından sömürülmesi riskine karşı yürüttükleri çalışmaları sordu.
Gelen yanıtlarda, firmalar arasında iki marka, geçen yıl boyunca çocuk işçi çalıştırıldığı tespitini kabul etti. Farklı diğer iki marka ise tedarikçi firmalarda Suriyeli göçmen yetişkinlerin çalıştırıldığını belirledi.
Adidas, Burberry, Nike, Puma ile bünyesinde Topshop, Dorothy Perkins ve Burton markalarını bulunduran Arcadia Group ise tedarikçilerinde Suriyeli göçmen işçi çalıştırılmadığını bildirdi.
15 firma ise henüz yanıtlarını vermedi.
BHRRC yöneticisi Phil Bloomer, Suriyeli çocuk işçilerin çalıştırıldığını tespit eden firmaların dürüstlüklerinden dolayı takdir edilmesi gerektiğini belirtip diğer firmalara da meseleyi ciddiyetle ele almaları çağrısında bulundu.
Bloomer, rapor sonuçlarının Türkiye’de çocuk göçmen işçi çalıştırılmasının yaygın olduğunu gösterdiğini söyledi. (ANKA)