Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, YGS sorularının tamamının açıklanması konusunda topu Danıştay’a attı. Milli Eğitim Bakanı, bütün soruların hemen açıklanmasıyla ilgili şu anda mahkeme sürecinin nihai kararının beklendiğini söyledi.
YGS sorularının tamamının açıklanıp açıklanmayacağına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, dün yapılan sınava ilişkin soruların tamamının açıklanmasına ilişkin konunun şu anda mahkemede, Danıştay’da olduğunu belirterek şöyle dedi:
“ÖSYM’nin bu konudaki gerekçesi şöyle; biz orta vadede bu sınavları elektronik ortamda da yapılabilir bir hale getirmek istiyoruz. Dolayısıyla elimizde bir soru havuzunun birikmesi gerekiyor. Çok sayıda sorunun havuzumuzda birikmiş olması gerekir. Bunların üzerinde bir de telif hakları var. O nedenle açıklamıyoruz ama mahkemenin bu konuda aldığı ilk karar bunların açıklanması yönünde. Danıştay’ın bir kararı var.  Onun neticelenmesinden sonra eğer karar nihai kararda bu yolda verilmiş olursa ister istemez açıklanacak bunlar. Ama arkasındaki mantık bu soruların biriktirilerek elektronik ortamda uygulanabilir hale gelmesi idi. Ayrıca bireysel olarak da sınava giren her öğrenci kendi kağıdıyla ilgili her türlü itiraz yapmak ve gerekirse ÖSYM’den kağıdını istemek ve kontrol hakkına sahip. Bütün soruların hemen açıklanmasıyla ilgili şu anda mahkeme sürecinin nihai şeyi bekleniyor.”
İstanbul Üniversitesindeki olayla ilgili olarak YÖK’ten bir çalışma yapmalarını istediğini ifade eden Milli Eğitim Bakanı, “Onun sonucunu aldıktan sonra daha ayrıntılı bilgi verebilirim” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI