45 ilin girdiği listede Ankara ancak 14. olabildi. Geçen hafta içinde yapılan Türkiye U18-U16 Salon Atletizm Şampiyonası’nın madalya istatistiklerine göre en başarılı üç il sırasıyla İzmir, Bursa ve İstanbul oldu.

12-18 yaş aralığında yaklaşık 1300 atletin yarıştığı üç günlük Turkcell Türkiye U18-U16 Salon Atletizm Şampiyonası’nda dağıtılan 187 madalyanın dökümüne göre İzmir, Bursa ve İstanbul bölgeleri en başarılı iller oldular.

Salon şampiyonasında başarılarıyla dikkat çeken bu üç ili Adana ve Sakarya takip etti. Atletizmin en güçlü olduğu illerden İzmir, şampiyonalarda 9 altın, 2 gümüş, 4 bronz olmak üzere ile toplam 15 madalya ile ilk sırayı aldı.

Bursa bölgesi, 6 şampiyonluğun yanında 3 gümüş, 5 de bronz elde ederek çok başarılı bir organizasyon geçirdi ve İstanbul’un önünde ikinciliği aldı.

İstanbul ise, katılımcı bakımından avantajı olmasına rağmen bu iki güçlü atletizm kentinin arkasında kaldı.

İstanbul bölgesi, toplam madalyada (17) ilk sırada olsa da, değere göre madalya sıralamasında 4 altın, 5 gümüş, 8 bronz ile üçüncülüğü elde edebildi.

Sıralamada bu üç önemli atletizm kentini üçer şampiyon çıkaran Adana, Sakarya, Gaziantep, Kocaeli ve Tekirdağ takip etti.

45 ilin girdiği listede başkent Ankara ise toplam 10 kez podyumda yer alsa da, sadece bir şampiyon çıkarabildiği için ancak 14. olabildi.