Afyonkarahisar’ın Dazkırı İlçesi’nde düzenlenen 1’inci Rahvan At Yarışları, renkli görüntülere sahne oldu. Yarışta dereceye giren at sahipleri altınla ödüllendirildi

Dazkırı’da bu yıl ilki düzenlenen Rahvan At Yarışları, Akyarma Köyü’nde yapıldı. Yaklaşık 100 atın katıldığı yarışlara, çevre il ve ilçelerden yarış severler yoğun ilgi gösterdi. Kaymakam Beşir Nursaçan ve Belediye Başkanı İsmail Taylan da yarışları izledi. 9 kategoride gerçekleştirilen yarışlar büyük heyecana sahne oldu. At sahipleri ve jokeylerin zaman zaman hakemlere itiraz ettiği etkinliğin en heyecanlı yarışı ‘Tozkoparan’ kategorisinde yaşandı. Bitiş çizgisindeki Türk bayrağını alma amaçlı yarışı kazanan at ve jokeyi ayakta alkışlandı. Yarışmalarda dereceye giren at sahiplerine toplam 100 altın ve kupa dağıtıldı.
Belediye Başkanı İsmail Taylan, “Bölgemizde yıllar öncesi yapılan ve kaybolmaya yüz tutmuş ata sporumuzu yeniden canlandırmak, yaşatmak ve sevdirmek istiyoruz. Bu yıl ilkini yaptığımız etkinliğimizi ulusal boyutta daha kapsamlı ve daha görkemli hale getireceğiz. ‘Güreş’ dendiğinde nasıl Kırkpınar akla geliyorsa ‘at yarışları’ dendiğinde de Dazkırı akla gelecek” dedi. (DHA)