MERSİNLİ Türk sinemasının usta yönetmeni anısına düzenlenen 5’inci Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali, bu yıl Oberhausen Kısa Film Festivali ortaklığıyla düzenlenecek.

MERSİN, Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, Oberhausen Kısa Film Festivali’ni kendisine rol model alarak, festival yolculuğuna başlıyor. Aynı zamanda Mersin Büyükşehir Belediyesi kardeş şehri olan Oberhausen, Hilmar Hoffmann’ın kuruculuğu ve direktörlüğü ile başlayan Oberhausen Kısa Film Festivali ile adını dünyada sayılı kısa film festivalleri arasına yazdırdı.
Türkiye’den ‘Cannes’a giden yol’ olarak gösterilen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali ile 62 yıldır yüzlerce filmin ödüllendirildiği ‘Oscar’a giden yol’ olarak adlandırılan Oberhausen Kısa Film Festivali’nin ortak çalışması kapsamında 23-27 Mayıs tarihlerinde son yılların en iyilerinin toplandığı ‘Oberhausen Uluslararası Kısa Film Seçkisi’ sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca Oberhausen Kısa Film Festivali Direktörü Lars Henrik Gass de Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması jürisinde yer alacak.
Tema sınırlaması olmaksızın ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’ ve ‘Canlandırma-Animasyon’ türünde eserlerin yarışacağı filmlerin son teslim tarihi 2 Mayıs 3-18 Mayıs tarihleri arasında Oyuncu Deniz Türkali, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Senem A. Duruel Erkılıç, Belgesel Yönetmeni Enis Rıza Sakızlı, Anadolu Üniversitesi Animasyon Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Taş Alicenap’tan oluşan Ön Seçiciler Kurulu değerlendirmesinden geçmek için mücadele edecek. Kurmaca dalında eserlerini yarıştıracak olan katılımcılar, Oberhausen Kısa Film Festivali Direktörü Lars Henrik Gass, Yönetmen Emin Alper, Yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yer aldığı jüride yarışacak.
Belgesel dalındaki eserler, Yönetmen Can Candan, Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Departmanı Başkanı Andreas Treske, Yapımcı-Yönetmen Nalan Sakızlı’nın jüri üyeliğinde yarışacak. (DHA)