CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Suudi Arabistan ile İran arasında başlayan krizin Ortadoğu coğrafyasına yayılma eğilimi taşıyan bir “mezhep kavgasına” dönüşme riski olduğunu, Türkiye’nin bu kavganın tarafı olmaması gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki krizde Hükümet nispeten dengeli bir dil kullanmaya çalışırken, Cumhurbaşkanının taraflı açıklamalarıyla bu dengeyi bozduğunu ifade eden Öztrak, “Cumhurbaşkanının sürekli müdahaleleriyle, her alanda olduğu gibi dış politika alanında da Türkiye ‘yönetilemez’ bir noktaya doğru götürülmektedir” dedi.
Öztrak, teröre karşı Suudi Arabistan önderliğinde kurulan ittifakta Türkiye’nin rolüne ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen tutarsız açıklamalara da dikkat çekerek, “Suudi Arabistan önderliğindeki bu ittifaka Türkiye’nin asker verip vermeyeceği net şekilde açıklanmalıdır” dedi.
Türkiye’nin bugüne kadar kendisine itibar kazandıran ve çerçevesi Atatürk tarafından çizilmiş dış politika anlayışına geri dönmesi gerektiğini kaydeden Öztrak, “Türkiye, bölgede yeni maceralara atılmamalıdır” uyarısında bulundu.
Arap ve Kuzey Afrika coğrafyasında beş yıl önce başlayan siyasi kaosun boyut ve kapsamının her geçen gün genişlediğini belirten Öztrak, son dönemde Suudi Arabistan ve İran arasındaki krizle Ortadoğu coğrafyasında hiç arzu edilmeyen bir mezhep kavgası riskinin arttığını ifade etti.