Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız bu anlamlı günde, Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyeti neden siyasetçilere, askerlere, polislere, işadamlarına filan değil de sadece gençliğe emanet ettiğini irdelemekte yarar var.

Bu sorunun en güzel yanıtını, bir suikast sonucu yaşamını yitiren değerli akademisyen-yazar Prof. Ahmet Taner Kışlalı “Sürü müyüz, Ulus mu” yazısında vermişti.
O yazıdan özetleyerek aktaralım:
-Genç insan yeniliklere açıktır. Köklü değişikliklerden korkmaz. Daha iyi bir yarın için savaşmaktan çekinmez.
-Yıllar boyu süren çabaların ürünlerini yitirme korkusu yaşlıları tutucu olma yönünde etkiler. Gençlerin ise yitirecek bir şeyleri yoktur.
-Çağdaş toplumda gençlik, genellikle yetki ve sorumlulukların dışına atılmış bir kesim oluşturur. Bir çıkar bağı içinde düzenle bütünleşmemiştir. Sırtında kendisinin dışında kimsenin sorumluluğu yoktur.
-Her toplumsal hareket giderek kurumsallaşmaya ve dolayısıyla uysallaşmaya, tutuculaşmaya yüz tutar. Oysa gençlik sürekli yenilendiği için kurumsallaşamaz, kalıplaşamaz.
-Kemalizm, toplumu çağa taşımayı kolaylaştıracak en ileri kurumları getirmek ve eskidikçe onları da yenilemek demekti. Bu bir sürekli devrim anlayışıydı. Sürekli devrimcide iki temel nitelik gerekiyordu. Çıkarların düzenle bütünleşmemiş olması ve yeniliklere uyum gücü. Ve bu iki nitelik sadece ve sadece gençlikte vardı. Bundan dolayıdır ki büyük devrimci Atatürk en çok gençliğe güvenmişti.
++
Son günlerde toplumun bazı kesimlerinde yoğun bir karamsarlık görüyorum. “Nereye gidiyoruz”, “Sonumuz ne olacak” soruları havada uçuşuyor.
Kimse merak etmesin!
Felakete filan gitmiyoruz.
Sonumuz kesinlikle iyi olacak.
Atatürk gençliğe güvenmişti…
Biz de güvenmeliyiz!