Türklerin yiğitlik ve mertlik simgesi olarak bilinen ‘Sinsin’ oyunu ile başlayan geceye Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan’ın yanı sıra Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Sağlık eski Bakanı ve Ankaralılar Vakfı Başkanı Halil Şıvgın, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu ve Ankaralılar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecede çok amaçlı salonu hınca hınç dolduran başkentliler, Seymenler ve Bacıerenlerin gösterilerini coşkuyla izledi.
Ata’nın yolunda yürümeye devam edeceğiz
Gecede Başkentlilere seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Bu ulusa kimse zincir vuramamıştır ve vuramayacaktır. Bugün kim olursak olalım, hangi makamlarda olursak olalım herkes konumunu Mustafa Kemal Atatürk’e, kurduğu cumhuriyete ve devrimlerine borçludur. Biz onun yolundan ayrılmadık, çocuklarımız, torunlarımız da Ata’nın yolunda yürümeye devam edecek” dedi.
Yaşar “ Biz bugün İslam ülkeleri arasında önder bir ülkeysek, İslam ülkeleri bize güvenle bakıyorsa, mazlum milletlere örnek olmuş bir Türkiye Cumhuriyeti varsa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. 27 Aralıkları da, 19 Mayısları da, 23 Nisanları da, 30 Ağustosları da, 29 Ekimleri de daha büyük coşkuyla kutlamalıyız ” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır
Ben size görev belgemiz Gençliğe Hitabe’ye dayanarak oradan aldığım yetkiyle soruyorum Mustafa Kemal’in yolunda dinlenmeden yorulmadan hedefe yürümeye var mısınız Ankaralılar diyerek konuşmasına başlayan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Var mısınız el birliğiyle tarih yazmaya, var mısınız şu mütareke döneminin sözde aydınlarına karşı dimdik durmaya, inadına Atatürk inadına Cumhuriyet demeye” dedi.
Feyzioğlu “Bizim atalarımız Seymenler, analarımız Bacıerenlerdir. Biz bir söz verdik mi onu tutarız evvel Allah. Dost düşman şunu bilsin bizim önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Haydi, gelin şu tarihi hep birlikte Ankara ruhuyla bir kez daha yazalım. Bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yoktur. Allah’tan başka hiç kimsenin karşısında da ne boynumuzu eğeriz, ne rükuya eğiliriz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır ve Ankara ruhuyla yaşayacaktır” diye konuştu.
27 Aralık Ankara’nın Rönesans’ı
Ankara Kulübü Derneği’nin Başkanı Metin Özaslan da 27 Aralık’a gereken değerin verilmediğinden yakınarak “Biz 27 Aralık 1919’u Ankara’nın rönesansı, yeniden doğuşu diye tanımlıyoruz. Ankara bu tarihte yeniden ayağa kalktı, adeta şahlandı. Bugün bir devletin kuruluşunu temsil eden Kızılca gündür. 27 Aralık fiilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğu gündür. Özetle 27 Aralık basit bir karşılama töreni değil, yaşadığımız son geleneksel devlet kurma dönemidir. Ve bu töreni yaşatmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve tüm Türk vatandaşlarının boynunun borcudur. Ancak bu konuda sıkıntılarımız büyük. İstiyoruz ki, diliyoruz ki Ankara’daki tüm kurumlar bugünü coşku ile kutlasın. Maalesef idare-i maslahat ile geçiştirilen törenlere tanıklık ediyoruz. İnşallah gelecekte mutlaka bugün Ankara’nın ve ülkemizin şanına yakışır şekilde kutlanacak ” diye konuştu.
Milli mücadeleye katkılara plaket
Gecede Çınar Seymenler ve Milli Mücadele’ye önemli katkılar sağlamış Ankara önderlerine plaketleri verildi.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Birinci Dünya Savaşı’nda savaş bitene kadar askerlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Karagedikli Mustafa Bey adına torununa plaket takdim etti.
Ankara Kulübü Derneği Türk Halk Müziği Topluluğunun birbirinden güzel eserlerinin okunduğu gece, konukların hep beraber 10’uncu Yıl Marşı’nı söylemesiyle son buldu.