Atanmış emanetçi başkan ne yapacak?

0
230

Ankara’ya yeni belediye başkanı atanacak. İsimler dolaştırılıyor, tahminler yapılıyor. Yeni isim hangi yöntemle gelirse gelsin; kendisi “atanmış”, seçimlere kadar “emanetçi” Büyükşehir Belediye Başkanı olacak.

Peki, bu başkan ne yapacak, ne yapabilecek? Öncelikle sevin, sevmeyin Gökçek gibi bir ismi kısa sürede unutturabilecek, koltuğu doldurabilecek mi? Vatandaştan “bu yeni başkan iyimiş, Gökçek bir şey yapmamış” övgülerini alabilecek mi?
Örneğin, su paralarını ucuzlatabilecek mi, emlak vergilerini düşürebilecek mi, doğal gazdan belediyenin aldığı yüzde 30 payı aşağı çekebilecek mi? Yeni bulvarlar, yollar açacak mı?

Bütün ana yollardaki sabah akşam trafiğini nasıl çözecek, İnönü Bulvarı, Eskişehir yolunda her gün en az bir trafik kazasının yaşandığı tünelleri genişletebilecek mi? Kızılay’a alt geçit, Çankaya’nın tepesine metro mu getirecek? ODTÜ geçişli yeni bulvarın yapım işini bir gecede tamamlayabilecek mi?
Ankara’nın emanetçi belediye başkanı tüm asfaltları söküp yenisini döşese bile farkındalık, bilinirlik yaratamaz, seçimlere 18 ay kala hiçbir projeyi başlatıp bitiremez. İstese bile bunlara yapmaya para da yok. Gökçek’li yıllarla Büyükşehir hep borçla yaşadı. Birkaç defa borçları silinmesine rağmen Hazine’ye olan borçlar hiç bitmediği gibi üzerine eklendi. Özelleştirmeden önce ödenmeyen doğal gaz paraları nedeniyle BOTAŞ mali zorluğa girdi. Borç ödemek için değerli kupon araziler satıldı. Metro hatları uzatma projeleri başlatıldı, para yetmedi. Kendi haline terk edilecekken devlet projeleri üstlendi ve bitirdi.
Yeni başkanın en sıkı icraatı, personelin maaşını dağıtmak, borçları ödemek, gelirini giderini dengelemek olacaktır.

Dahası belediye çalışanlarını nasıl motive edecek? Örneğin geride kalan 23 yıllık Gökçek döneminin çalışanlarını görevden alıp nereye gönderecek, bahçıvan mı yapacak? Kendi adamlarını getirse eski çalışanlar arasında huzursuzluk, kararsızlık, direnme kaçınılmaz olacaktır. Üstelik Melih Başkan, kendi personeliyle her an irtibatı olacak, olan biteni anında izleyecek. Bu kadar çalışanı sokağa atamaz ya!

İşin diğer yönü, yeni başkan, eski başkanın defterlerini, kararlarını, icraatlarını inceleyip “işleri öğreniyoruz” adıyla “bir şeyler mi” arayacak? Misyonu bu mu olacak? Yoksa “her şey geride kaldı, yeni bir sayfa açıyoruz mu” diyecek?
Emanetçi başkanla Ankara ve diğer şehirlerde yerlerde bir yere varmaz. Karizmatik, herkese lâf yetiştiren polemikçi, deneyimli, belediyeciği çekirdekten bilen, laiklik ve Atatürkçü görüşleriyle özellikle Çankaya ve Yenimahalle sakinlerine sempatik gelebilecek bir isim, gelecekte şanslı olabilir.
Ama Ankaralının kafası karışık. Artık oy vereceği bir AKP’li başkanın görev başındayken istifaya zorlanıp zorlanmayacağını, azil edilip edilmeyeceğini bilemiyor, tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi.