1938’DEN 1953’E KADAR DÜNYA LİDERLERİNİN ATATÜRK İÇİN YAZDIKLARI GÖRÜŞLERİ VARDI

10 Kasım 1938’de Atatürk’ün aziz naaşı, 10 Kasım 1953 günü Etnografya Müzesi’nden alınarak askeri törenle Anıtkabir’e nakledildi. Bu 15 yıl içerisinde yerli ve yabancı devlet adamlarının duygularını, izlenimlerini yazarak imzaladıkları 5 adet şeref defterinden 3‘ü kaybolmuş.

Merhum Cumhurbaşkanları İsmet İnönü ile Celâl Bayar başta olmak üzere dönemin devlet adamlarının belgesel nitelikteki görüşlerinin bu defterlerde yer aldığı biliniyor.
3 şeref defterinin nasıl kaybolduğu, çalınıp çalınmadığı ya da devletin her hangi bir biriminde bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor.
10 Kasım 1938’de hayatını kaybeden büyük önder Atatürk Anıtkabir yapılıncaya kadar Ankara’da Etnografya müzesinde muhafaza edildi ve 1953’de Anıtkabir’e nakil oluncaya kadar 5 şeref defteri oluştu.
Anıtkabir’de yer alan şeref defterlerindeki başlangıç tarihi ise 1948 tarihine ait. Bu durumda 1938’den 1948’e kadar dolan 3 adet şeref defterinin kaybolduğu anlaşılıyor.
Büyük önder Atatürk’ün aziz naaşı, Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrinden 10 Kasım 1953 ‘de alınarak, ebedi istirahatgahı olarak, şehre hakim bir konumda olan Rasat Tepesi’nde Anıtkabir’e defnedildi.
Devlet adamlarının özel kabirleri, resmi ve özel tüm ziyaretçilere açık tutulur. Burada tutulan şeref defterlerine yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından izlenimler, düşünceler ve görüşler not edilir. Bu görüş ve düşünceler tarihe ışık tutarlar.
Anıtkabir, 700 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuş olup, bina Bloku; Mozole, Avlu, aslanlı yol ve on adet kuleden oluşmuştur.
Anıtkabir’deki on kuleden her biri Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti için özel anlam ve değerler ifade eden isimlerle anılır:
İstiklâl Kulesi,
Hürriyet Kulesi,
Mehmetçik Kulesi,
Müdafai Hukuk Kulesi,
Zafer Kulesi,
Barış Kulesi,
Cumhuriyet Kulesi,
23 Nisan Kulesi,
Milli Misak Kulesi,
İnkılâp Kulesi.
Kulelerin tepelerinde, eski Türk çadırlarından esinlenmiş birer tunç mızrak ucu vardır. Kulelerin iç ve dış yüzleri travertenle kaplıdır. Tavanları ise eski Türk kilimlerinden seçilmiş motiflerle donatılmıştır.
Anıtkabir’de yer alan bu on kulede, ulusumuzun ve devletimizin var oluşunu belgeleyen yüce kavramlar, Atatürk’ün sözleri ile kabartmalar, yazılar ve kompozisyonlarla anlatılır. Bu kavramlar ve sanatsal kompozisyonlarla aynı zamanda ulu önderin ölümsüz kişiliği de yansıtılır.
Renkli taşlarla halı deseni işlemeli meydanın Çankaya yönünde 33 metre uzunluğundaki bayrak direği üzerinde Türk Bayrağı sürekli dalgalanır.
Atatürk’ün “Milli hudutlarımız dâhilinde hür ve müstakil yaşamak istiyoruz.” sözünün ve Anıtkabir Atatürk Müzesinin yer aldığı MİLLİ MİSAK Kulesi’nde Anıtkabir Şeref defteri bulunur ve devlet adamları ziyaretlerinde duygu ve düşüncelerini bu deftere yazarlar. Bu belgeler tarihi nitelik taşırlar. Ülkelerin dostluk, barış ve dayanışmalarına ışık tutarlar.
Tarihi nitelik taşıyan Anıtkabir Şeref Defterlerini korumak, ulusal bir görevdir.

FACEBOOK YORUMLARI