Ankara’nın Türkiye’ye karayoluna açılış kapısı AŞTİ’de, Kurban Bayramı öncesinde yoğunluk yaşanıyor. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması nedeniyle Başkentliler, diğer kentlere akın ediyor.Biletlerin günler öncesinden satılması nedeniyle otobüs firmaları sefer sayılarını artırırken, AŞTİ de bu süreçte onbinlerce insanın uğrak noktası oluyor. Bayram tatilini değerlendirmek isteyenler, bavulları ve çantalarıyla bindirme peronlarını dolduruyor.
AŞTİ’de, yoğunluk nedeniyle bayram öncesinde temizlik, güvenlik, trafik gibi konularda tüm önlemler alındı. AŞTİ Başmüdürlüğü, yolculardan gelen şikayetler doğrultusunda denetimlerini artırdı.
AŞTİ yetkilileri, özel güvenlik birimlerine, bayram öncesinde ve bayram süresince daha duyarlı olmaları talimatı verirken, otobüs firmalarını da sefer yoğunluğu nedeniyle kalkış saatlerinde gecikme yaşanmaması için uyardı.
BAYRAMLARDA ORTALAMA YOLCU SAYISI 100 BİNE ULAŞIYOR
AŞTİ’de bayramlarda giriş-çıkış yapan otobüs sayısı günde 2 bine çıkıyor, ortalama günlük yolcu sayısı ise 100 bine ulaşıyor. Yolcularını uğurlamaya veya karşılamaya gelenlerle birlikte insan sirkülâsyonu da katlamalı olarak artış gösteriyor.