Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti siyaseti ile hep bir ilklere imza attı. İlk hatırladığımız, ‘’Değiştim’’ oldu. Necmettin Erbakan’ın hareketinden gelen Erdoğan, değişim rüzgarları estirerek, AK Parti’nin liderliğine soyundu. Sonra ‘’Çırak’’ çıkardı kendisini, sonra da ‘’Usta’’ oldum dedi.

Bana göre ise ne zaman İsrail  ve Rusya ile buzları yumuşattı. Mısır yönetimine göz kırptı. Türkiye’de herkesi parmaklarını ısıttırdı. Belki bu geri çarkı, Türkiye için zorunluluktan yaptı ancak yapmasını bildi. Bükülmeyen o Kasımpaşalılık bileği ilk kez büküldü. Hem de öyle büküldü ki, ses getirdi, vay be dedirtecek cinstendi. O nedenle Türk siyasetine rahmetli Süleyman Demirel’den miras kalan, ‘’Dün dündür, bugün bugündür’’ sözüne o da tutundu. Bu bir şeyin başlangıcı ancak her şeyin bir ilki olması gerekir. İşte Erdoğan’a ‘’Şimdi Usta oldun’ ’diyorum.

İÇ MUHALEFETE DE DEĞİŞTİRSE
Ne zaman İsrail ile Rusya ile zıtlaşan Erdoğan’ın bu geri çarkını gördükten sonra bir de içeride yani Türkiye’deki muhalefet ile çarpışmayı bıraksa da ülkeyi kucaklasa diye düşündüm. Belki bir gün de Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş ve Türkiye’nin sadece muhtarları ile değil akademisyenleri ve aydınları ile kucaklaşan bir Erdoğan resmi de görürüz. O zaman da katmerli ustalaştı diyebiliriz.

KİM BİZE BÖYLE BİR ERDOĞAN OLACAK DERDİ
Geçmişte o Davos zirvesinde ‘’One minutte’’ bir dakika diye yüzü kızarıncaya kadar bağıran bir Erdoğan’dan bugün İsrail ile kol kola, anlaşma imzalayacak hale gelecek bir Erdoğan resmi çizerdi. Bir de işin içine o meşhur burnu düşse, geri dönüp almayacak Kasımpaşalı edasını da sokarsak hayal bile edemezdi. Aynı şekilde Rus savaş uçakları düşürüldüğünde ey Putin diye başlayacak ve ağzına geleni savuran Erdoğan’dan bugün eser kalmadı. Hatta, kendi atadığı Ahmet Davutoğlu’nu bu geri çark et politikası için harcadığı, perde arkasında faturayı onun üzerine çıkardığı da fısıltılarda geçmeye başladı.

ASLINDA SURİYELİLER ONU BİTİRECEK HABERİ YOK
İşte şimdi Suriyeli mültecilerin Türk vatandaşlığına alınarak Erdoğan’ın 3 milyon Suriyeli destek oyu ile yüzde 6 oy hesabı yaptığına yönelik hesapları bence onu siyasette yakacak ve hayatının en yanlış politikası olacak. Çünkü, bu 3 milyon Müslüman oluşlarının dışında her haliyle Türkiye’ye kambur olacak bu insanlar, Türkiye sınırlarında oturanların tepkisini alacak. Burada Suriyelileri vatandaşlığa alalım mı almayalım mı? diye referandumuna gitse, ‘’Anyayı, Konyayı görür’’.Bugün Avrupalılar neden Suriyelilerden kıçın, kıçın kaçtı. Türk halkı bunu bir düşünsün. Hayatta bir de gerçekler var. 3 Milyon ayrı kültürden gelen, eğitimi ve dünya görüşü farklı bu insanları bir anda o topluma uyumlu hale getirmek kolay bir iş değildir. Türkiye yabancılarla daha yeni tanıştığı için bu gerçekleri görmüyor. Avrupa, iş göçü başta olmak üzere siyasi mültecileri az az alarak bu konuda ‘’Anyayı, Konyayı gördü ’’korku ve endişesi ondan. Yoksa insanlık Avrupalıda da var. Ancak bir de gerçekler var. Avrupa gerçeklerle yaşadığı için Avrupa oldu.