Musul yakınında konuşlanmış Türk askeri birliği için geri çekilme kararı verilmesi son derece yerindedir. Kimi muhalif isimlerin, “Paşa paşa çekildiler… Yanlış hesap Bağdat’tan döndü” sözlerine aldırmamak gerekir. Şimdi bu eleştirilere yapanlar bir süre önce “Bizim Irak’ta, Suriye’de ne işimiz var” diyorlardı.

Şunu iyi bilmemiz gerekir: Ortadoğu bugünden yarına düzelecek bir coğrafya değildir. Kanlı çatışmalar ve belirsizlik ortamı onlarca yıl sürebilir.
Söz konusu ortamdan ne kadar uzak kalabilirsek o kadar iyidir.
++
Türkiye bir yanda PKK terör örgütü ile büyük bir mücadele halindedir. Güneydoğu’da birçok yerleşim yerinde kanlı çatışmalar olmaktadır. Sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş, binlerce kişi canlarını kurtarmak için evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.
Diğer tarafta Rusya’nın sağduyudan uzak öfkeli tepkilerini savuşturmaya çalışmaktayız. İki ülke arasındaki krizin büyüme ihtimali yüksektir.
Yakın komşumuz İran’ın ne yapacağı kestirilememektedir. En zor anlarımızda karşımızdaki devletlerle, örgütlerle işbirliğine girişebilmektedir.
IŞİD ayrı bir beladır. Suruç’ta, Ankara’da katliamlar yapmıştır. Yeni canlı bomba eylemlerine girişmesi kuvvetle muhtemeldir.
Böyle korkunç bir tablo karşısında bir cephe de Irak’ta açmamızın, Irak merkezi yönetiminin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin hedefi olmamızın, işgalci konumuna düşmemizin hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur.
++
Türkiye, tahriklere kapılmadan, dolduruşlara gelmeden Musul yakınındaki birliğimizin geri çekilme operasyonunu en kısa zamanda tamamlamalı, maceradan uzak sükûnet ve suhulet içinde davranmayı sürdürmelidir.
++
Şu özlü sözleri bugünlerde tekrar tekrar okumakta yarar var:
-Ulusun yaşamı tehlike ile karşı karşıya kalmadıkça savaş bir cinayettir. Atatürk
-Savaşın iyisi, barışın kötüsü yoktur. Benjamin Franklin
-Barışta evlatlar babalarını, savaşta babalar evlatlarını toprağa verir. Herodot
-Üçüncü dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum; ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacaktır. Albert Einstein.