ABD, Rusya, Çin, AB ve ülkemiz başta olmak üzere yakın coğrafyanın tüm dikkatleri Suriye meselesi ve IŞİD ile meşgulken, biraz da uzak bir ülkeyi yazıp size nefes aldırsam ne dersiniz?
Bakınız, Hindistan’ın nüfusu 1,3 Milyar kişiye ulaşmış durumda.

Bu rakam, dünya nüfusunun % 17,5’i oranına denk geliyor. Nüfus açısından dünyanın 2. büyük ülkesi olan Hindistan, son yıllarda silahlanma ve kendi silahını üretme açısından önemli hamleler içinde!
Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin, Hindistan’ı bir sanayi ülkesine dönüştürme hamleleri, bu ülkeyi daha ileri bir aşamada, kendi savunma sanayisini kurmaya yöneltmiş durumda.
Uçak, helikopter ve denizaltı üretebilen bu ülkenin savunma giderlerinin yine de %70’i yabancı kaynaklara gidiyor ve Modi Hükümeti bu duruma son vermek istiyor.
Uluslararası finans kurumu ‘Credit Suisse’ firmasına göre Hindistan zaten savunma harcamaları konusunda ABD, Rusya, Çin ve Japonya’dan sonra dünyada 5.nci sırada…
Modi Hükümeti, ülkenin savunma kapasitesini artırmak üzere, askeri alanda mevcut yabancı patentlere konulan mali şartların yumuşatılması talimatını vermiş… Hindistan’ın gelecek 10 yılda savunmaya harcayacağı paranın 100 milyar ABD doları olduğu hesap ediliyor.
Bu ülkenin ayrıca nükleer füze teknolojisine sahip olduğunu da bir kenara koyalım isterseniz.. Ülkenin kendi geliştirmekte olduğu ‘Tejas’ adlı savaş uçağına aktardığı paralar bir tarafa, Fransa’dan almak üzere anlaştığı ve sonuçta lisansını almaya gayret edeceği ‘Rafaele’ tipi uçaklara vereceği paralar bir tarafa, yine ortak girişimlerle ‘Scorpene’ tipi denizaltılar üretmeye çalıştığı da bir gerçek.
Anılan ülke, 2,5 milyar ABD karşılığında yeni Apache ve Cinnook saldırı ve kurtarma helikopterleri almak üzere gerekli tahsisatı ayırmış durumda.
Ancak Hintli yetkililer, satın alınacak bu askeri malzeme ile ilgili lisansların karşılığında ileride çok daha fazla para kazanacaklarının hesabını yapıyormuş.
Peki, ülkemiz ne yapıyor bu alanda derseniz, size hatırlatayım; 2007’de Agusta-Westland ve TAI firmalarının ortaklığında üretilecek bir helikopterin alınmasına karar verildi. ATAK projesi adı verilen bu ortaklık tarafından kaç helikopter üretildiği, ve üretim başlangıcında yaşanan denge sorunların giderilip giderilmediği bilinmiyor elbette..
Elbette bilinir ki, yeni bir askeri teknolojiyi satın alacaksanız, bu tarz bir anlaşma içinde bir ‘başkalarına satabilme (military offset) hakkınızı almanız gerekiyor. Bu konuda iyi bilinen bir örneği, ülkemizin ürettiği F-16 tipi uçakların Mısır’a satılmış olması teşkil etmiştir.
Askeri teknolojiyi satın almak, eğer geliştirebilecekseniz bir anlam ifade ediyor. Hindistan Hükümeti de bu alanda edinecekleri bilgi ışığında bu askeri araçları daha da geliştirebilecekleri ve tüm dünya ülkelerine satabilecekleri düşüncesini taşıyor!