Son terör olayları şunu açıkça gösterdi: Güvenlik güçleri teröre karşı yeterince eğitilmeden göreve çıkarılıyor ve bu yüzden çok kolay hedef oluyor.
En kısa zamanda çözüm bulunması gereken yaşamsal bir sorundur bu.
Profesyonel orduya geçiş için ciddi hazırlıklar yapılmış, hatta bazı kanuni düzenlemelere de gidilmişti. Ne var ki sözleşmeli er uygulaması istenen düzeye bir türlü ulaştırılamadı. Hâlâ 20-21 yaşlarındaki gençler birkaç aylık eğitimin ardından terörün kol gezdiği sınır karakollarına gönderiliyor.
Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş’un Hürriyet’te yer alan şu açıklaması üzerinde herkesin derin derin düşünmesinde yarar var:
“Sorun, 2.5 yıldır nasıl olsa çatışmasızlık var diye askeri, terörist saldırıya karşı hazır tutmama anlayışındadır.”
++
Poliste de benzer bir tabloyla karşı karşıyayız. Polis sayısının artırılması daha güçlü bir emniyet teşkilatı oluşturmaya yetmiyor. Gerek toplumsal olaylara müdahalede gerekse terör saldırıları karşısında polisin çoğu kez çaresiz kalışına tanık oluyoruz.
Sultanbeyli’deki Fatih Polis Karakolu’na altı saat arayla iki bombalı saldırının yapılması ve ikinci saldırıda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürü Beyazıt Çeken’in yaşamını yitirmesi terör saldırılarına karşı polisin hazırlıksızlığının yani eğitimsizliğinin bir örneği değil midir?
++
Yaşanan gelişmeler Türkiye’nin daha uzun yıllar terörle iç içe yaşayacağını gösteriyor.
O halde terörle mücadele konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet teşkilatının başta istihbarat olmak üzere daha donanımlı olması gerekir.
Terörü yok etmek için, dünyada bu konuda uzmanlaşmış kişilerin deneyimlerinden mutlaka yararlanmalı, onların askerimize ve polisimize eğitim vermesinin önünü açmalıyız.
Şehit cenazelerinin ardından hemen hepsi aynı başsağlığı mesajları yayınlamakla yetinmek ve hiçbir şey yapmadan terörün durmasını beklemek yeni şehit cenazelerinin gelmesinden başka sonuç doğurmaz.