Türkiye genelinde bu yıl aşırı yağışlar etkisini gösterirken, Kırıkkale de yağışlardan nasibini aldı. Hububat ekiminin yoğun olduğu kentte aşırı yağışlar hububatın verimini artırırken kalitesini ise olumsuz etkiledi. 

ıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte 306 bin hektar ekilebilir alanın bulunduğunu ve bunun yaklaşık yüzde 70’inde hububat tarımı yapıldığını söyledi.
Kentin tarımsal yapısına bakıldığında hububat yetiştiriciliğinin çok önemli olduğunu anımsatan Kırbaş, hububat üretiminin mevsim özellikleri ve aşırı sıcaklar ya da yağışlardan etkilendiğini belirtti.
Bu yıl Türkiye genelindeki yoğun yağışların Kırıkkale’de de görüldüğünü hatırlatan Kırbaş, kentte geçen yıl ilk 5 ay metrekareye 241 milimetre yağış düşerken bu yıl 286 milimetre yağış düştüğünü belirtti.
Aşırı yağışların hububat üzerine etkisine vurgu yapan Kırbaş, şunları kaydetti:
“Bu yıl aşırı sağanak ve dolu yağışından hububat yetiştiriciliği yer yer zarar gördü. Genel anlamda verim önemli derecede arttı ama bununla birlikte yağışın fazlalığı kaliteyi olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Bu yıl yağışların fazlalığıyla buğday ve arpada rekoltenin geçmiş yıllara oranla daha yüksek olmasını bekliyoruz. Arpada dekara 300 kilogramın üzerinde, buğdayda da 400 kilogramın üzerinde verim alacağımızı tahmin ediyoruz. Geçen yıllara oranla yüzde 20-30 arasında rekolte artışı bekliyoruz. Kent genelinde de 450-500 bin ton arasında bir rekolte beklentimiz var.”
Hasar tespit çalışmalarını yürüttük
Bu yıl Kırıkkale’de ve Orta Anadolu’nun birçok ilinde dolu ve aşırı yağışlardan hububat alanlarında yer yer zararların oluştuğunu vurgulayan Kırbaş, “Bununla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak 10 Nisan’da çıkan Bakanlar Kurulu kararına göre il genelinde hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Mağdur olan çiftçilerimizin borçları ertelenmesi konusunda kredi kuruluşlarına listelerimizi göndereceğiz. Dolu ve sağanak yağışlarından zarar gören çiftçilerimiz bu imkanlardan yararlanacak” diye konuştu.