Evet, AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmesine eleştiriyoruz da peki, alternatifi var mı?

AK Parti aslında yıllardır, gücünü buradan alıyor. Sokaktaki vatandaşta CHP’yi cepte keklik olarak görüyor.
Zaten MHP’yi  hiçbir zaman tehdit olarak görmedi Ak Parti,
Çünkü Devlet Bahçeli yönetimindeki MHP onun arka bahçesi idi. Her ne kadar seçim mitinglerinde Devlet Bahçeli, AK Partiye kükrese de, iş başa düşünce en acil ve önemli konularda destek vermediler mi?
AK Parti hakkında atıp tutan Devlet Bahçeli’nin hükümet kurmamak için nasıl çaba sarf ettiğini bütün Türkiye görmedi mi?
Bu tutumu ile hem ülkücü hareket darbe vurdu hem de AK Parti’yi güçlendirdi.
HDP’nin durumu ise ortada. O zaten kendi seçmeni ile yüzde 10 barajında çırpınıp dururken, Türkiye partisi iken aldığı oylarla girdiği Meclis’e yeni bir seçim yapılsa giremeyecek durumda.
Çünkü Güneydoğu’da halkı sokağa dökmek için yaptığı çağrıya aklıselim sahibi Kürt vatandaşlar destek vermedi. Yani PKK desteği HDP’nin defosu oldu.
Yani anlayacağınız,  AK parti yani Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun tedirgin olmasını gerektirecek bir durum bugün itibariyle gözükmüyor.
Zaten burada AK Parti’ye oy veren ancak geçen süreçte Ak Parti’den uzaklaşanlar bile “alternatif var mı?” Diye soruyorlar.
Onlar bile alternatif bir parti bulsalar belki oylarını taşıyacaklar.
Ancak görünen o ki, şimdilik öyle bir oluşum yok. Zaten iyi bir ana muhalefet partisi olsa, AK Parti’nin 14 yılda yıprandığı, bir sürü sabıkasının su üstüne çıktığı günümüzde, onu yerle bir ederdi.
Ancak AK Parti, bugün onları pinpon topu haline getirdi.
ELBET BİR YENİ LİDER ÇIKACAK
Bazen gereksiz, zamanlarda parti kurarlar. Ancak inanın, bugünkü siyasi hava koşulları yeni bir parti, yeni liderler ve yeni yüzler bekliyorlar.
Bugün inanın, Recep Tayyip Erdoğan’ı sallayacak bir lider tipi göremiyorum.
Ancak bu lider ne zaman ortaya çıkar, bunu da zaman gösterecek. Ancak şu ana kadar böyle bir sima hala ortalarda gözükmüyor. Yakın bir gelecek için iyimser değilim.
EFSANE LİDERLER GİDİYOR, PARTİLERİ BİTİYOR
Önemli liderlerin partileri kendilerinden sonra bir türlü aynı performansı sağlayamıyorlar.
En büyük sıkıntı, liderlerin kendilerinden sonra partilerini sırtlayacak lider yetiştirememeleri.
Partilerini ortada bırakıp hakkı rahmete kavuşuyorlar. Sancı da buradan geliyor.
İSVEÇ ÖRNEĞİ VEREYİM
İsveç’te Olof Palme’nin lideri olduğu Sosyal Demokrat Parti’de bu sorun hiç yaşanmadı. Sokak ortasında 1986 yılında silahlı saldırı sonucu öldürülen Olof Palme’den sonra partinin ikinci adamı partiyi yüklendi ve yıllarca hükümet kurdu.
Aynı şekilde o emekli olunca üçüncü adam Goran Persson, bu göreve geldi ve Sosyal Demokrat Parti bayrağını düşürmeden bugünlere geldiler.
İşte elin oğlu bir şekilde bunun altından kalkıyor.
Ancak bizim koltuk bağımlısı liderlerin, “benden sonra ne olursa olsun” anlayışı sürdükçe Türkiye siyasetindeki partiler bu sorunları yaşarlar.
Türkiye’de hep istikrardan bahsedilir, ancak hiçbir alanda buna rastlayamazsınız.