Maliye Bakanı Naci Ağbal, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışmalarına devam ettiğini belirterek, “İnşallah yılbaşından önce Komisyon asgari ücreti belirleyecek” dedi.

 

Meclis Genel Kurulu’nda Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde dün milletvekillerinin sorularını yanıtladı. MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, “Emekli maaşlarındaki, emekli aylıklarındaki artışı ayrı bir endekse göre hesaplamayı düşünüyor musunuz? Emeklilerin hayat standartlarına göre düzenlenen bir geçinme endeksine dayalı olarak yapmayı, artırmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

“SÖYLEDİĞİNİZ TÜRDEN BİR ÇALIŞMAMIZ YOK”

Maliye Bakanı Naci Ağbal da, “Normalde ücret artışları yapılırken en çok tabii öne çıkan, kişinin en azından enflasyon karşısında özlük haklarının korunup korunamadığı. Dolayısıyla söylediğiniz türden bir çalışmamız yok ama AK Parti hükûmetleri döneminde memurlarımız da diğer çalışanlarımız gibi reel olarak önemli ücret artışları almışlardır. Mesela en düşük memur maaşı 2002 ila 2015 arasında reel olarak yüzde 94 oranında artmıştır yani hem enflasyon karşısında maaşları erimemiştir hem de son on üç yıldır, AK Parti hükûmetlerinin iktidarda olduğu son on üç yıldır Türkiye ekonomisinde oluşan refahtan önemli bir pay almışlardır” dedi.

“YILBAŞINDAN ÖNCE KOMİSYON ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYECEK”

Hem seçim beyannamesi hem de Hükümet programında 1 Ocak itibarıyla asgari ücretin net bin 300 lira olduğunu ifade ettiklerini belirten Maliye Bakanı, “Şu anda Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına devam ediyor, inşallah yılbaşından önce Komisyon asgari ücreti belirleyecek. Sayın Başbakanımız da ifade ettiler farklı şekillerde. Buradan dolayı ortaya çıkacak yüke ilişkin özel sektörün talepleri çerçevesinde ve bütçe imkânları çerçevesinde bir çalışma yapılacağını ifade etmişlerdi, biz de şu anda o çalışmaları yürütüyoruz” açıklamasını yaptı.