CHP Emek Büroları, emekçilerin insani koşullarda yaşaması, işçilerin yoksulluğa mahkum edilmemesi, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için asgari ücretin en az bin 750 TL olması gerektiğini belirtti.

CHP Emek Büroları, tespit komisyonunda görüşmeleri devam eden asgari ücretle ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananların emekçiler adına tam bir “skandal” olduğunu ifade edilen açıklamada, “14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır” denildi.

-“ASGARİ ÜCRETİN AÇLIK SINIRININ ALTINDA TUTULMASI KABUL EDİLEMEZ”-

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1 bin 432 lira, yoksulluk sınırı da 4 bin 665 lira iken, asgari ücretin bin 300 lira olmasının çok açık bir şekilde “insanlık dışı” bir durum olduğu belirtilern açıklamada, “Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 26 OECD ülkesi arasında 20. sırada. Şiddetli kur artışları da vatandaşın alım gücünü alabildiğine düşürmüştür. AKP hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir. Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır. Benzinden, doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye, en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez” denildi.

-“CHP İKTİDARDA OLSAYDI BİN 750 TL OLACAKTI”-

Açıklamada, asgari ücret önerisini de sunulurken, “CHP, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkum edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için asgari ücretin en az bin 750 TL olması gerektiğini savunmaktadır. Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret bin 750 TL olacaktı” denildi.

-AĞBABA: “AKP’NİN DERDİ MİLLETİN DERDİNDEN BAŞKA”-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’de emekçiler her anlamda kölelik sistemine mahkum edilmiş durumda. Sendikasızlaştırılan, taşeron sistemi ile güvencesizliğe, kiralık işçilik yasası ile ücretli köleliğe zorlanan emekçiler aynı zamanda açlık ve yoksullukla boğuşuyor. Vatandaş faturaları denkleştirmeye çalışırken, kirasını ödemekte zorlanırken, evine et alamazken, birilerinin derdi de başkanlık. AKP’nin derdi milletin derdinden başka. Onlar tek bir adamın keyfi için dikta rejimi kurmaya çalışıyor” dedi.
Bugün asgari ücretin bin 300 lira olmasının dahi CHP sayesinde olduğunu ifade eden Ağbaba, “Türkiye’de işçinin hakkını, hukukunu savunan tek siyasi parti CHP’dir. Biz sözümüzü yineliyoruz, CHP iktidarında asgari ücret ‘açlık ücreti’ olmayacak” dedi.