İktidar ve muhalefet, 16 Nisan’da, spor deyimiyle söylemek gerekirse derbiye çıkacak.Derbi öncesi tarafları çok asabi görüyorum.

“Hayır diyenler teröristlerle birlikte hareket ediyor” demek sakin bir ruh halini yansıtmıyor, Ak Parti’deki korku ve gerilimin dışavurumunu gösteriyor.
Aynı şekilde, “Sandıktan hayır çıkarsa iç savaşa hazırlanın” şeklindeki sözler de insanı dehşete düşürüyor.
++
Ana muhalefet partisi CHP de çok farklı değil.
Kılıçdaroğlu, Meclis grubunda daha iki gün önce, Ak Parti’yi kastederek, “Bunlar zalimlikte rekor kırdılar… Gençlerin oyunu alabilmek için 18 yaşında milletvekili olabilirsin diyorlar… Onları kandırıyorlar. Bu sahtekarlığa izin vermeyin” demedi mi?
Kampanya boyunca pozitif dil kullanacaklarmış.
O dil bu mudur?
++
Ak Parti ve CHP’lilere Beşiktaş ile Fenerbahçe’nin oynadıkları son futbol maçını videodan izlemelerini öneririm.
Maç, Beşiktaş’ın üstünlüğü ile sürüyordu, gol atması an meselesiydi.
Tam bu sırada Beşiktaş’ın savunma oyuncusu Tosiç, bir hareketine sinirlendiği Robin van Persie’ye kafa attı ve bu hareketiyle kırmızı kart görüp oyun dışı kaldı.
Maçın kalan bölümünde Fenerbahçe üstünlük kurdu ve rakibini yenmeyi başardı.
++
Bir örnek de tarihten:
12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren, 1983’de yeniden demokrasiye dönmek için seçime gidilirken, Turgut Özal’ın ANAP’ını ağır bir üslupla eleştirdi, Turgut Sunalp’ın liderliğini yaptığı MDP’den yana açık tavır koydu.
Bu hareket, MDP’nin ve dolayısıyla Evren’in sandıkta ağır yenilgi almasına neden oldu.
++
Centilmenlik, sporda da, siyasette de zordur.
Ama iyi sporcu ve iyi siyasetçi olabilmek için centilmen olmak zorunludur. Ak Parti ve CHP’lilerin uhulet ve suhuletle ( yumuşak ve nazik) davranması hem kendilerinin hem de ülkenin yararınadır.