Ankara’da çok kişinin ölümü ile sonuçlanan patlama 1 Kasım seçim heyecanını aldı götürdü. 1 Kasım da yapılacak seçimlere sayılı günler kala hala seçim atmosferi, yaşanan büyük acı nedeniyle yok gibi.
7 Haziran seçimlerinde hiç olmazsa partilerin vaatlerini dinliyorduk. Örneğin hafıza da kalan hangi parti iktidara gelir ise emeklilere ne kadar zam yapacağı hafızada kalanlardan birisi. Bugün ise öyle bir şey yok gibi. Sadece işte kamuoyu araştırma kuruluşlarından gelen doğru olup olmadığı bilinmeyen sonuçlar.
Bir de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Ankara’daki patlama oylarımızı artırdı” gibi acı ama gerçekten şok açıklaması.
FAİLLERİ, AZMETTİRENLERİ BULSAN OYLARIN ARTAR
Düşünün eskiden partilerin seçim vaatleri nedeniyle oyları artardı, şimdi ise bu kıstas değişti.
Ankara’nın göbeğinde 102 ölüm ve yüzlerce yaralı bir partinin oylarını artırıyormuş!
O zaman sorarlar adama,
“Siz iktidara geldiğiniz de bu patlamalar, ölümler, yaralılar daha da artacak mı? Yani insanlar, ölmek mi istiyor?
Ülkenin savaş alanına dönmesi mi oyları artırıyor?
Bu değerlendirme canlı yayında ülkenin Başbakanı gibi bir isimden geliyor ise anlamak hakikaten çok zor.
Ankara’daki patlama üzerinden oy avcılığı yapılacak ise o zaman da size sorarlar:
“ Bu patlamadan bir partinin çıkarı olacak ise bunu kim yaptı?”
Başbakan’a, “ Bu katliamın faillerini, azmettirenleri bulmadan, seçmen partine niye destek çıksın? Neden oyların yükselsin?” diye soruyorum.
DÜN 400 MİLLETVEKİLİ BUGÜN OYLARIMIZ ARTTI GAFI
Ankara’daki patlama Türkiye tarihinin en büyük en acılı en trajedik en büyük kaybı oldu. Partiler, bu yası yaşarken, seçim mitingleri de haliyle buruk oluyor. İnsanların içinden bu ölen insanların üzerinden siyaset yapmak gelmiyor. Ancak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun söylerken de zorlandığını görülen Ankara’daki patlama oylarımızı artırdı açıklaması tam bir gaftır. Aynen, “400 milletvekili verseydiniz bunlar yaşanmazdı” açıklaması gibi.
Yani insanların acıları daha kalbinde yaşarken, diğer siyasiler mitinglere dahi çıkamaz iken, kalkıp da televizyon oturumunda oyumuz arttı deyip, beyinleri yıkamak vicdani gelmiyor Sayın Başbakan.
TÜRKİYE’DE AKIL TUTULMASI VAR
Bu seçimler öyle bir hal aldı ki, artık kan, ölüm ve acılar partilerin oylarını artıyormuş.
Yazık, çok yazık…
Oysa partilerin seçmenlerine barış, mutluluk, refah, zenginlik, güvenli ve gelecek vaat etmesi böylece oylarını artırması gerekirdi.
Türkiye’ye dışardan baktığınız zaman, tamamen bir akıl tutulması var. Bazıları, ne olursa olsun, iktidar diyor. Gözlerini büyük bir hırs bürümüş. Yaşamak o kadar güzel bir şey ki, insanları o ülkede yaşatamıyorsanız, can güvenlikleri yoksa, bir barış mitinginde yaşamlarını en acı şekilde yitiriyorlarsa daha neye iktidar olmak için aday olursunuz?
7 Haziran’dan bu yana şehitlerimizi göz önüne getirince oylarınızın neden artmakta olduğunu anlamakta zorluk çekiyorum.
Bu kadar acının yaşandığı son günlerde, Türkiye’nin birbirini kucaklamaya ihtiyacı yok mu?
Bu yaralar sarılmadan, ülke psikolojisi yatışmadan tekrar iktidar olsanız sanıyor musunuz ki bu ülkeyi eskisi kadar rahat yöneteceksiniz?
Artık çok zor hatta imkânsız çünkü bu yaşananlar, öyle yenilir, yutulur değil. Ülkenin rahatlaması için iktidarın değişmesi, yeni bir kan değişimi ile soluklanması gerekiyor.
Türkiye’nin bugün her zamankinden daha fazla sükûnete, barışa, kardeşliğe ihtiyacı var. Bu idealleri savunanlar ülke yönetimine aday olsun, göreve gelsin.
Gerisi koca bir kaos ve macera olur.