Artı ve eksisiyle Gökçek dönemi

0
263

Ülkenin başkentinde 23 yıl süreyle belediye başkanlığı yapmak küçümsenmeyecek bir başarıdır. Gökçek rakipleriyle defalarca seçim yarışına girmiş, hepsinde de seçilmeyi bilmiştir.

Demokrasiye inanıyorsak bu performansı gösteren kişiyi içtenlikle kutlamak gerekir.
++
Gelelim, Gökçek döneminin genel analizine…
Bana kalırsa Gökçek’in en büyük başarısı, barajların kuruduğu bir sırada Kızılırmak Nehri’nden borularla su getirerek kenti susuzluktan kurtarması olmuştur.
Şayet o gerçekten kurak geçen yaz aylarında bu iradeyi göstermeseydi milyonlarca Ankaralı susuzluktan kırılacak, muhtemelen salgın hastalıklar baş gösterecekti.
Yollar, bulvarlar, alt geçitler açarak kent trafiğini rahatlatması da kim ne derse desin Gökçek’in başarı hanesine yazılmalıdır.
Harikalar Diyarı, Dikmen Vadisi, Altın Park, Mogan Park, Mavi Göl, Göksu Park gibi park ve mesire yerleri de hiç kuşkusuz Gökçek’in önemli icraatları arasında sayılmalıdır.
Mamak çöplüğü alanını düzenletip enerji üreten bir tesise dönüştürmesi, Kuzey ve Güney Ankara kentsel dönüşüm projeleri de kuşkusuz doğru atılmış adımlardır.
++
Tabii artılarının yanında eksileri de var Gökçek’in…
Müteahhitlerin betonlaşma taleplerine “dur” diyemedi bir…
Kanunları ve yönetmelikleri uyulması zorunlu kurallar olarak değil hizmet yapmasını engelleyen ayak bağları olarak gördü iki…
Büyümenin estetik değerlerden taviz vermeden de yapılabileceği gerçeğini çoğu kez ihmal etti üç…
Gereksiz polemiklere girerek kent halkının tümünü kucaklama fırsatını kaçırdı dört…
++
Türkiye’de siyaset yapmak da, yöneticilik yapmak da zordur, sıkıntılıdır.
Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir.
Gökçek dönemini değerlendirirken bu gerçeği göz önünde tutmak ve daha hoşgörülü olmak gerekir.