ORDU Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da artan terör olaylarının gezginci arıcıları tedirgin ettiğini belirtti.

Nedim KOVAN/ ORDU– Türkiye’de üretilen yaklaşık 100 bin ton balın dörtte birini, 680 bin arı kolonisiyle 5 bine yakın Ordulu gezginci arıcı üretiyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne giden Ordulu gezginci arıcılar, bölgede artan terör olayları nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, bu günlerde bal hasadının başladığını, ancak terör olayları nedeniyle Doğu’da Valiliklerin bazı bölgelerde ‘Geçici askeri güvenlik bölgesi’ ilan etmesi nedeniyle arıcıların ballarını hasat edemediğini kaydetti.
10 EYLÜL’DEN SONRA DÖNECEKLER
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 10 Eylül itibariyle arıcıların arılarını kamyonlara yükleyerek Ordu’ya dönmeye başlayacağını, bölgede yolda tuzaklama ve araç yakma tehdidi nedeniyle de sıkıntılar yaşandığını belirten Aydın, “Ordulu arıcılar Türkiye’de bal üretiminde birinci sırada. Gezginci arıcılar bal neredeyse oraya kadar gidiyor. Şu anda Hakkari Şemdinli’de dahi arıcılarımız var. Son dönemde terör olaylarından dolayı gerçekten büyük tedirginlik ve sıkıntı var arıcılarımız da. Bazı bölgeler güvenlik nedeniyle kapatıldı. Arıcılarımız mecburen arılarını bırakıp oralardan güvenli yerlere gitti. Şu anda bal hasadı başladı, ondan dolayı herkes arısının yanında olmak zorunda. Çoğu arıcımız balı dahi hasat edemedi. İnşallah bu sıkıntılar aşılır. Bu güne kadar terör nedeniyle arıcılarımız bir zarar görmedi, inşallah görmez. 10 Eylül’den sonra orada ki arıcılarımız arılarını yükleyip getirecekler” dedi.
TERÖRDEN DOLAYI SIKINTILARIMIZ VAR
Ordulu gezginci arıcıların büyük bölümünün Doğu Anadolu Bölgesi’nde olduğunu, güvenlik endişesi nedeniyle birçok arıcının hala bal hasadı yapamadığını da vurgulayan Necati Aydın şunları söyledi:
“Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok araçlar yanıyor, arıcılarımızla görüşüyoruz. Gece hareket etmeyecekler, gündüz edecekler. İnşallah bu olayları arıcılarımız yaşamaz. Güvenlik nedeniyle, terörden dolayı bazı sıkıntılarımız var.
Hasat yapsa toplu olarak balını depoya, çarşıya pazara götürme şansı yok. Gelir birisi balı yakar diye de korkusu var arıcılarımızın. Herkes tedirgin, diken üzerinde. İnşallah bu sıkıntılar giderilir, devletimiz bunun üstesinden gelecek. Böyle giderse önümüzdeki yıl bizim arıcılarımızın yüzde 50’sinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gitme şansları yok.
Hiç kimse para kazanacağım diye kolay kolay hayatını riske atmaz. 5 bine yakın arıcımızın yüzde 95’i gezginci. Bunların bir kısmı Yozgat, Sivas ve Erzincan bölgesinde, yarısından fazlası da Doğu Anadolu bölgesinde. (DHA)