2018 yılından itibaren 4 yıl boyunca uygulanacak emlak vergisi değerinin tespitiyle ilgili asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdirlerine ait takdir komisyon kararlarına dava açmak için (7 Eylül 2017 Perşembe ) yarın son gün.

Davalar il ve ilçe merkezlerindeki ticaret odaları, ziraat odaları, ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları ile belediyeler tarafından açılabilmektedir.
7 Eylül 2017 Perşembe günü mesai bitimine kadar dava açılmazsa bu yüksek değerler kesinleşecek.
Yüksek değerlerin tespit edildiği mahalle ve köyler için vergi mahkemelerinde dava açılmaması halinde emlak vergileri bu yüksek değerler üzerinden ödenecektir.
Bilindiği gibi; normal dava açma süresi 30 Temmuz 2017 tarihidir. Ancak, 6100 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 102 nci maddesine göre; ‘adli tatil’ her yıl 20 Temmuz 31 Ağustos tarihleri arasında uygulanmaktadır.
Bu yıl da‘Adli yıl’ 1 Eylül 2017’de yeniden başladı. İdari Yargılama Kanununun 8/3 ncü maddesinde de ‘dava açma süresinin çalışmaya ara verme yani adli tatile’ rastlaması halinde 7 gün uzayacağı hükme bağlanmıştır.
Buna göre dava açma süresi ‘adli tatil’ nedeniyle 7 Eylül 2017 tarihine kadar uzamış olmaktadır. Arsa ve arazi birim metrekare yüksek değerlerine açılan davaların sonuçlarına tarafların 15 gün içinde Danıştay’da temyiz  etme hakları da bulunmaktadır.
Kanunun yukarıdaki açık hükümlerine göre; takdir komisyon kararlarına dava açma süresi içinde dava açamayanlar adli tatil nedeniyle 7 Eylül 2017 Perşembe yani yarın akşama kadar vergi mahkemelerinde dava açabilirler.
Dikkat edilecek diğer bir husus ise, ‘Adli Tatil’ bazı illerde uygulanamamasıdır. Uygulanmayacak iller; Kastamonu, Kırıkkale, Sivas, Zonguldak, Van, Batman, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Şanlıurfa, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla, Çorum, Ordu ve Trabzon’dur.
Bu illerin dışındaki illerde süresi içinde dava açamayanların yarın akşama kadar dava açmaları mümkündür.

FACEBOOK YORUMLARI