Türkiye”de çok eskiyen statların yerine yenileri yapıldı veya yapılmaya devam ediliyor. Bu statların yapımı devam eden veya tamamlanan statların ortak bir adı var; ARENA..
Antalya” da yeni bir stat açıldı. Eski adı Atatürk, yeni adı Antalya-Arena. Bursa Atatürk stadının yerine yenisi yapıldı. Adı Timsah-Arena. Afyon Atatürk stadının yerine, Afyon-Arena açıldı. İstanbul İnönü stadı yıkıldı yerine Vadofon-Arena yapılıyor.
Bu statlarımızda, pardon arenalarda futbol maçları yapılacak. İyi güzel hoş da Arena ne demek? “Boğa güreşi veya gladyatör dövüşlerinin yapıldığı alana Arena denir” diyor, lügatler. Yani futbol değil dövüşler yapılacak. İşte futbolumuza verilen önem. Üstelik bir de Atatürk isminin silinmesi de çabası.
Spor-Toto Süper Ligi” nin 18.ncı haftası bir maçın dışında tamamlandı. Pazartesi gecesi Futbolunda Eskişehir-Fenerbahçe karşılaşması vardı.
Yaklaşık 8 bin seyircinin izlediği maçta futbol yoktu,pozisyon yoktu ve en önemlisi hakem yoktu. Maçı esneye esneye izledik. Allah” tan maçın saati uyumak için uygun değildi.
Maça hakemin kararları damga vurdu.Fernandao” nun şutunu eliyle blok yapan Eskişehirli futbolcu, penaltı verilmediğine sevindi. Hakemin ilk yarı biterken verdiği penaltı kararı da çok tartışıldı. Benim görüşüme göre hakemin verdiği tek doğru karardı. Bu pozisyonda Nani kendi kendine mi düştü. Topun olmadığı alanda penaltı olmaz mı? Dediğim gibi penaltı kararı doğruydu.
Ancak hakemin, Eskişehirli Alpaslan”ı kızarttığı pozisyonu çözebilen varsa beri gelsin. Ortada faul yokken, bir kırmızı bir sarı kart çıkardı hakem efendi. Sonra ki kararlarında da hataları vardı hakem efendi.
Basketbol”da da hakemler çok hatalar yapıyor. Ancak bilhassa çaldıkları faulleri anlatıyorlar. Eline vurdu, iteledi gibi.. Futbol hakemleri de çaldıkları faulleri gösterseler olmaz mı?