Barselona’daki gururumuz Arda Turan şu sıralarda çok huzurlu değil. İspanya’ya transferi yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada yankı uyandıran Arda için, “Barca’dan ayrılacak. Yönetim ve teknik kadro gelecek yıl düşünmüyor” söylemleri var. İspanyol basınında da yer bulan bu olay futbol gündeminin önemli maddelerinden.
Daha dün gibi; Arda’nın İspanyol devine gidişi ve bir sezonun yarısını, UEFA’nın Barselona’ya verdiği ceza nedeniyle, takımının formasını giymeden bekleyişi bu süreçte Galatasaray’ın Arda’yı kiralama arzusunu, kısacası o süreçte yaşanan tüm olaylar daha hafızalarımızdaki yerini koruyor.
Katalan ekibinin teknik patronu Luis Enrique, 41 milyon EURO’ya mal olan transferini bir an önce oynatmak için kulüp yönetimi aracılığıyla UEFA’ya başvurmuş ancak teklifi kabul görmemişti. Kısacası, Arda’ya o formayı giydirebilmek için, deyim yerindeyse seferberlik vardı Barselona’da. Sonuçta kulübün cezası doldu ve Arda takımının formasını giydi ve hocasının verdiği sürelerde sahaya çıktı. Takımda İniesta ve Rakitic’in alternatifi olması umulan Arda, bir türlü beklenen patlamayı yapıp, gündem oluşturamadı. Yalnızca iki gol atıp, dört de asist yapabildi.
Ancak burada bir durup, gözden kaçan noktaları da hatırlatmak ve buna bağlı olarak bir iki sorunun da cevabını vermek gerek bence. Bunlardan ilki, Ardanın oyun karakteri İniesta ya da Rakitic’le aynı kalibrede mi acaba? Bence yanıtı çok net olarak hayır… Bir kere Arda sahanın tamamını kullanabilen ve bu nedenle çoğu kez, topla birlikte yaptığı saha içi deplasmanlarında rakibin birinci bölgesinde kilitlenip kalabilen bir oyuncu. Yani, İniesta gibi, teknik direktörünün maç öncesi direktiflerini zaman zaman elinin tersiyle itip, oyuna kendi motiflerini koyan bir oyuncu değil. Ayrıca Arda topla oynamayı seven bir oyuncu. Bu nedenle de, ayağında topu fazlaca tutuyor doğal olarak. Bu da ona daha fazla hata yapmaya malolabiliyor çok zaman.
Sözü uzatmaya, şuna buna taşımaya gerek yok. Büyük olasılıkla Arda sezon sonu Barselona’dan ayrılacak gibi gözüküyor.
Luis Enrique, adı son günlerde Çin takımları ile anılmaya başlayan milli futbolcu için, “Kendisinden memnunum ancak gitmek isterse, kesinlikle engel olmayız” diyerek bir anlamda Arda’dan vazgeçtiğini ima etti.
İngiltere’den de talipleri olan Arda şu sıralarda suskunluğunu koruyor. Önümüzdeki günlerin ne getireceğini, bu günden kestirmek çok zor kuşkusuz. Ancak şurası çok kesin ki; Milli gururumuz için gelecek günler hiç te kolay olmayacak…
Kalın sağlıcakla…