Üniversiteyi bitirince işsiz kalacağı endişesi duyan gençlere tavsiyem, Arap dili ve edebiyatı bölümlerini tercih etmeleridir.

Önümüzdeki yıllarda gerek Suriye’den gelen mülteciler gerekse Arapça konuşan ülkelerden yaşanacak turist akını yüzünden Arapça bilen kişilere çok ihtiyaç duyulacak.
++
Türkiye’yi yönetenlerdeki öngörü eksikliği üniversitelerde hangi alanlarda eğitim yapılacağının saptanması konusunda da kendini gösteriyor.
Bugün Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara, Konya Selçuk, Erzurum Atatürk, Kilis 7 Aralık, Diyarbakır Dicle, Mardin Artuklu ve Kars Kafkas Üniversitelerinde Arap dili ve edebiyatı bölümleri var ve bunların yıllık kontenjanları 700’ü bile bulmuyor.
++
Arapça konuşan ülkeler sanıldığından fazla.
Bugün Suriye dışında Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Cibuti, Çad, Etiyopya, Fas, Filistin, Irak, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mısır, Moritanya, Batı Sahra, Somali, Sudan, Tunus, Umman, Ürdün ve Yemen’de de Arapça konuşuluyor.
Söz konusu ülkelerle sadece mülteciler ve turizm konularında ihtiyaç duyduğumuz için değil ticari alanda da ilişkilerimizin gelişmesi Arapça bilen insanlarımızın artmasına bağlı görünüyor.
++
Türkiye’de halen 100’den fazla hukuk fakültesi, 40’dan fazla iletişim fakültesi var. Ve bu fakültelerden mezun olanların çoğu ne yazık ki iş bulamayacak; ya işsiz dolaşacak ya da başka alanlarda çalışmak zorunda kalacak.
Milli Eğitim Bakanlığının Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ve üniversitelerle ortak çalışma yaparak önümüzdeki yıllarda Türkiye’de hangi alanlarda elemana ihtiyaç duyulduğunu net biçimde ortaya çıkarması gerekir.
“Lüzumsuz adam” yetiştirmeye son vermeliyiz.
Ülke ekonomisi için ağır bir yüktür bu.