Rusya’nın saygın haber ajanslarından Sputnik, 29 Eylül tarihinde geçtiği haberde, terör örgütü IŞİD’in, Türkiye’nin İncirlik Hava Üssü’nü ABD uçaklarına açmasından dolayı intikam amacıyla 100 militanını Türkiye’ye gönderdiğini bildirmişti.
Bu haber doğruysa o 100 militandan 2’si Ankara katliamını gerçekleştirdi.
Peki, kalan 98 militan nerede ve hangi eylemleri yapmak için hazırlanıyor?
Türkiye önümüzdeki günlerde yeni katliamlarla sarsılmak istemiyorsa, bu militanları bir an önce bulmalı ve adaletin pençesine terk etmelidir.
++
Başbakan Davutoğlu’nun militanların varlığını bildiklerini, ancak eyleme girişmedikleri için tutuklayamadıklarını söylemesi büyük bir talihsizliktir.
Canlı bombalar zaten giriştikleri eylem sonrasında ölmektedir. Yani onların eylem yapmasını beklemek aklın almayacağı, mantığın kabul etmeyeceği bir şeydir.
++
Bu arada olayın şu boyutunu da unutmamak gerekiyor:
IŞİD terör örgütü ABD’nin 2003 yılındaki Irak işgali sonrası ülkede yaşanan milli ve dini hassasiyetler sonucu doğdu.
Yani, ABD Irak’ı işgal etmeseydi , bugün dünya IŞiD canavarı ile boğuşmak zorunda kalmayacaktı.
Paradoksa bakın ki, ABD de kendi yarattığı canavarı yok etmek için geceli gündüzlü uğraşıyor şimdi.
++
IŞİD’in kontrol ettiği alanda halen zengin petrol kuyuları bulunuyor. IŞİD bu kuyuları işletiyor ve çıkardığı petrolü satarak bomba, silah ve mühimmat alıyor, militanlarına maaş ödüyor.
IŞİD’in petrolünü hangi ülkelere ve nasıl sattığını bilmek IŞİD terörüyle mücadelenin temelini oluşturacak kadar önemlidir.
Ayrıca, IŞİD’in elindeki silahların nereden ve ne şekilde elde edildiğini bilmek de bu kanlı örgütle mücadelede hayati önem taşıyor.