IŞİD ve PKK terörünü bugünden yarına bitirmek mümkün olmadığına göre yeni terör eylemlerine karşı hazırlıklı olup önlem almak en akıllıca yol gibi görünüyor.

Yapılacak ilk şey galiba teröre karşı teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanmaktır.
ABD’de, kontrol merkezlerinde araçların röntgenini çekip içinde bomba ve silah olup olmadığını belirleyen cihazlar geliştirildi. Ne var ki mahalle takımından farksız milli takıma milyonlarca Euro prim dağıtacak parayı bulan Devletimiz bu cihazları bugüne kadar ithal etmediği gibi kendisi de üretmedi.
Söz konusu cihazlardan Atatürk Havalimanı girişinde olsaydı IŞİD’li teröristler yoğun kalabalığın bulunduğu terminale girmeden belirlenip yakalanacaktı.
++
Teröre karşı geliştirilen bir diğer teknolojik ürün ise canlı bombayı 100 metre mesafeden fark edip sinyal veren mobil cihazlar.
Şayet bu cihazlardan alınıp ya da üretilip Havalimanı’ndaki güvenlik elemanlarına dağıtılsaydı bu boyutta bir felaketle karşı karşıya kalınmayacaktı.
++
Dünyada istihbarat örgütleri en güçlü üç ülke ABD, Rusya ve İsrail olarak kabul ediliyor.
Sözde müttefikimiz ABD’den gerekli istihbari bilgilerin gelmediği aşikar.
Hiç olmazsa bu hafta içinde aradaki buzları eritip barıştığımız Rusya ve İsrail’in istihbarat örgütlerinden teröristlerin önceden belirlenip etkisiz hale getirilmesi için bilgi akışı sağlamamız gerekir.
++
Ülkeyi yönetenler teröre karşı bugüne kadar olduğundan daha fazla gayret göstermeli, ölenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dilemekten öte şeyler yapmalıdır.
Böyle giderse terör ilk genel seçimde kurbanları arasına Ak Parti’yi de alabilir.
Önlenemeyen terör nedeniyle sokaktaki vatandaşın nabzı çok öfkeli atmaya başladı çünkü.