Avrupa Komisyonu, Apple’ın İrlanda’daki satışlarından ödemesi gerekenden vergi miktarından çok daha azını ödediğine hükmederek, 13 milyar euro rekor ceza çıkardı.

3 yıllık soruşturmanın ardından verilen rekor ceza, AB tarafından kesilen en büyük meblağlı vergi cezası olduğu ileri sürüldü.

Avrupa Birliği, dünyanın en değerli şirketi Apple’a, İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 13 milyar euro rekor ceza çıkardı. AB Komisyonu, konuya ilişkin 3 yıl süren soruşturmasının sonunda, geriye dönük 13 milyar euro’luk vergiyi faiziyle birlikte İrlanda’ya geri ödemesini talep etti.

Apple rekor ceza aldı: 13 milyar euro
Apple rekor ceza aldı: 13 milyar euro

‘ÇIKARILAN BORÇ, AB’NİN KESTİĞİ DİĞER VERGİ CEZALARININ 40 KATI’

Reuters’ın, bir AB yetkilisine dayandırdığı haberine göre, ceza için istenen toplam tutar, Avrupa Komisyonu’nun bugüne kadar buna benzer cezalar için talep ettiği tutarın tam 40 katına tekabül ediyor.

‘APPLE FAİZİYLE BİRLİKTE GERİ ÖDEMELİ’

Konuyla ilgili Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager,

“AB Komisyonu bugün Apple’ın İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının yasa dışı olduğu kararını verdi. Apple’a İrlanda’da yirmi yıldan fazladır uygulanan vergi avantajı şirketin yükünü hafifletti ama bu düşük vergilerden faydalanma yasa dışı bulundu. Apple,13 milyar euro’yu faiziyle birlikte geri ödemeli” dedi. Vestager, AB üyesi ülkelerin vergilerle şirketlere menfaat sağlayamayacağına dikkati çekerek, “AB kamu destekleme kuralları AB piyasalarındaki her şirkete uygulanır. Kamu destek kuralları vergilendirmede de şirketlerin eşit rekabetini sağlar”

‘APPLE’IN İRLANDA’DA BİR ŞİRKET MERKEZİ GÖRÜNÜYOR AMA KAĞIT ÜZERİNDE, GERÇEK AKTİVİTESİ YOK’

İrlanda’da Apple Sales International ve Apple Operations Europe şirketlerini kurduğunu anlatan Vestager, şunları söyledi:

“Bu şirketler, ABD’deki Apple’a bağlı. Alınamayan vergilerin hemen hepsi Apple Sales International hakkında. Bu şirket, Apple’ın ürünlerini Amerika dışında satma ve üretme hakkına sahip. Bu hak karşılığında da gelir elde ediyor. Bu şirket, uygulamada Apple ürünlerini üreticiden alıyor, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan’da satıyor. Bir Iphone’u Berlin’de, Roma’da ya da başka yerde alırsanız cihazı Apple Sales International’dan temin etmiş bulunuyorsunuz. Satışlardaki tüm karlar ise İrlanda’da kaydediliyor.”