Geçenlerde oturduğu apartmanda yöneticilik yapan arkadaşımla karşılaştık. Heyecanla bana, “abi ben ’su oldum” dedi. “Nasıl yani? dedik, anlattı.

Bizim arkadaş, aybaşında yapılan yıllık kat malikleri toplantısında yeniden apartman yönetici seçilmiş. Uzun yıllardır çalıştıkları banka şubesine gitmiş, kapıcı maaşı, doğal gaz su alımı için para çekmek isterken “yetkiniz yok, siz bu parayı çekemezsiniz” demişler, işlemleri durdurulmuş. Bir anlamda apartmanın parasını bloke edilmiş. “Yahu daha düne kadar para çekip yatırıyordum, ne değişti?” deyince bankacılar, “sizin yönetici olduğunuza dair kat malikleri genel kurulunun kararının noter onayı eksik. Ayrıca imza sirküleri gerekli”.

Arkadaşım “on yıldır apartman yöneticisi olarak seçiliyorum. Aynı sürede aynı bankanın şubesiyle çalışıyorum. Bugüne kadar ne noter onayı, ne imza sirküleri istemediler. Yönetici olduğuma ilişkin apartman karar defterini götürdüm, para yatırdım, çektim, Şimdi ne oldu, ne değişti? Efendim mevzuat, yasa diyorlar, nerede yazıyor, hangi kanunda var diyorum, ses çıkaran yok. Eğer böyle ise neden önceden bir uyarı yazısı gönderip bilgilendirmediler? En küçük hesap hareketi, kredi kartı borcu için yüzlerce SMS gönderen banka, bunu için hiçbir yazı bile göndermedi” diye yakınıyor.
Kapı duvara dönen bankanın bu tutumuna karşı çaresiz notere giden arkadaşımın şaşkınlığı daha da artmış. Apartman yöneticisi için meğerse onay ve imza sirküleri gerekiyormuş. Ancak istenirse! “Ne zaman başladı bu iş? Noter de bilmiyor. “İmza sirküleri nedir, ne yazılır? deyince, noter çalışanları “sen apartman CEO’su olacaksın” demişler.

CEO, İngilizce açılımı “Chief Executive Officer”, yani şirketlerin, holdinglerin yönetim kurulu başkanı, en tepedeki yöneticisi demek. Bu yöneticilerin hangi konularda yetkili olduklarını belirten belgeye de imza sirküleri deniliyor. Bu belge olmadan yöneticiler hiçbir iş yapamazlar, şirketin bir kuruşunu bile harcayamazlar.
Bizim arkadaş, “biz nasıl CEO olacağız? deyince, “yeniden kat malikleri toplantısı yapacaksın, orada senin, yetkilerin ne olacağı yeni baştan yazılacak” diye yol göstermişler.” İyi yazalım da bu yetkiler kanunda, mevzuatta var, bildiğimiz alfabeyi yeni baştan mı yazacağız? “ demiş ama dinleyen kim.
Şimdi bir avukata ve muhasebeciye danışarak avukat eşliğinde, bilinen, yasalarda yazan yetkilerini apartman karar defterine yazıyormuş. Notere gidecek, buna göre imza sirküleri alacak, sonra bankanın hukukçuları kabul ederse parasal işlem yapabilecek.
İşin ilginç yanı diğer apartman yöneticilerine de sormuş, kimsenin böyle düzenlemeden haberi yok. Tüm bu işlere göre şimdi yüz binlerce apartman yöneticisi “apartman CEO’su” olacak. Kıt apartman bütçelerinden bir de noter 200-300 lira ödeyecekler. Bizim arkadaş diyor ki “gidip kendime kartvizit bastıracağım ve yönetici yerine apartman CEO diye yazdıracağım” ve soruyor:

“Koca bankalar işi gücü bırakmışlar apartman yöneticilerin yetkilerinin peşinde koşuyorlar, kendilerine göre mevzuat yaratıyorlar. Üstelik paramızı bloke ediyorlar. Madem öyle bugüne kadar yapılan işler yasa dışı mıydı? Bu belgeleri, kimi banka istiyor kimisi istemiyor Şimdi bir kat maliki senin imza sirküleri olmadan para topladın harcadın diye dava açsa ne yaparım? Ya da ben bankaya bu belgeler olmadan para çekemiyorum ama otomatik ödemedeki faturaları bu belgeler olmadan nasıl ödedin diye dava açsam ne olacak?” diye soruyor.
Bizim cevabımız da “burası Türkiye. Kim kimi tutarsa, kimin gücü kime yeterse. Apartman CEO’su olmak kolay değil” oldu.