İsmini Antik çağda Pamfilya kentleri ile Pisidia kentlerinin birbirine bağlayan yollardan birisi olan Derbent boğazındaki döşeme taş yolundan alan Döşemealtı’nın genç belediye başkanı Mimar Turgay Genç, geçtiğimiz günlerde “CHP Çalışıyor Türkiye Kazanıyor” projesi kapsamında, bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Genç, pek çok Döşemealtılının ve CHP Genel Merkez Yönetiminin hazır bulunduğu proje tanıtım toplantısı sonrasında, sorularımızı yanıtladı. Genç, Döşemealtı’na sunmuş oldukları hizmetlerin takdirle karşılandığını belirterek, “Döşemealtı’nın geçmişten gelen kültürel değerlerine sahip çıkarak modern bir kentleşmenin sürecini başlatacak projelere öncelik veriyoruz” dedi.

Öncelikle, kendinizden biraz bahseder misiniz? Siyasete atılma süreciniz nasıl gelişti?

Üniversiteden mezun olduktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarıyla çalışmalarıma başladım. 2004’te Düzlerçamı belde belediye başkan adayı oldum. 51 oy gibi çok az bir oy farkı ile kaybettim. Fakat örgütsel çalışmalara hiç ara vermedim. 2005 yılında il başkan yardımcılığına getirildim. 2009 yılına kadar bu görevimi yürüttüm. 2009 Yılında Döşemealtı Belediye Meclis Üyesi olarak görev aldım. 2014 yılına kadar meclis üyesi, belediye başkan vekili, imar komisyon başkanlığı görevler aldım. Bu benim yerel yönetimler anlamında çok ciddi bir tecrübe kazanmamı sağladı. Mücadeleyi hiç bırakmadım.

Mimar olmak, sizi diğer belediye başkanlarından elbette farklı kılıyor. Size sağladığı avantajlar nelerdir?

Mimarlık, yoktan var edilen tasarımlar yapmak üzerine bir sanat dalı. Avantajım şuydu: Döşemealtı 701 km2’lik bir yüz ölçüme sahip. İmarlaşma oranı henüz % 7’lerde olan bakir bir bölge. Bu da bir mimar olarak, bana, belediyemizi nakış gibi işlememin önünü açıyor. Bir taraftan Döşemealtı’nın geçmişten gelen kültürel değerlerine sahip çıkarak, diğer taraftan çağdaş, modern bir kentleşmenin sürecini başlatacak projelere öncelik veriyoruz.

Bugüne kadar geçirmiş olduğunuz süreçte ortaya koyduğunuz çalışmalara karşı halkın tepkisi nedir?

Göreve geldiğim 2014 yılı itibariyle, büyük beklentilerle ve ciddi bir destek alarak göreve geldim. Döşemealtı Belediyesi olarak, kampanya sürecinde vatandaşın beklentilerini irdelediğimiz ve Antalya’daki konumunu iyi algıladığımız için halk büyük bir beklenti ile bizi göreve getirdi. Göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde bütçesel anlamda yapılanmasını sağlayıp, bölgenin kırsaldan kentleşmeye adım atıp, projeleri teker teker hayata geçirmeye başladık. Tabi vaat edilen projelerin hayat geçtiğini görmek halkımızı mutlu ediyor, takdirle karşılanıyoruz.

Kentleşme çalışmaları devam ederken, doğa dostu bir belediye olmayı da unutmuyorsunuz…

Evet. Özellikle belediyecilik hizmeti yaparken teknolojiyi ön planda tutuyoruz. Üreten belediye noktasına gelmek önemli bir aşamaydı bizim için. Örneğin son teknoloji bir ahşap atölyesi kurduk. Bu ve benzeri tesislerimizi, çalışmalarımızda kullanıyoruz. Hem belediyenin minimum maliyetle en üst kalitede malzeme üretmesini hem de halka bir hizmet olarak sunulmasını sağlıyoruz. Kesinlikle tarihi, iklimsel ve doğal güzelliklerle dolu Döşemealtı. Zaten bu konudaki çalışmalarımızı, geçtiğimiz dönem imar başkanlığı yapmış olduğum dönemde kontrol altına almış, gelecekteki 50 yıllık planlamamızı oturtmuştuk. Şu anki süreç, bunları hayat geçirme sürecimiz.

Döşemealtı’nı Turgay Genç’ten önce ve sonra diye ayırsak, ortaya ne gibi farklar çıkar?

Bizden önce Döşemealtı, belde statüsünde bir yönetimdi. Bütüncül bir idare şekli yoktu. Profesyonel bir kurumsallaşma anlayışı yoktu. Bizden sonra ise, Antalya’nın en modern en hızlı büyüyen kentinin adımlarının atıldığını görüyoruz.

Gelecekte gerçekleştirmeyi planladığınız projeler neler?

Modern kent meydanları yapıyoruz. Kentin ihtiyacı olan toplu işyerlerini inşa ediyoruz. Halkımızın isteği olan hastaneleri kamu şirketi üzerinden hayata geçiriyoruz. Sosyal Hizmetler binamızı hayata geçirdik. İçerisinde sınıflarıyla, laboratuarlarıyla, sosyal marketiyle tamamen hayata geçmiş durumda. Özellikle büyük çapta kent parkları, tematik parklar yapıyoruz. Şu anda planlamasını tamamladığımız Kırkgöz Yer altı Gölümüz var. En büyük hayallerimden bir tanesi, o alanı Kırkgöz Yaşam Vadisi olarak hayata geçirmek.

Tekrar aday olmak konusundaki fikriniz nedir?

Öncelikle ben Döşemealtılıyım. Hep şu açıdan baktım, siyasi hayatımda da. Bölgeme karşı bir sorumluluğumun bulunduğunu düşünüyorum. Bu yüzden birikimlerimi genelden ziyade daha yerel ölçekte, çocuklarımıza aktarma hevesi içindeydim. Bu şans bana tanındı ve bunun için de gece gündüz çalışıyoruz. Siyasette belli hedefleriniz olabilir ama bunu takdir edecek olan halktır. Halkımızın teveccühü takdiri ne yönde olursa ona göre hareket edeceğiz.