İşsizler, iş arayanlar, eğer, turizm, hizmet sektöründe biraz deneyimizin varsa, yabancı dilinizi iyi kötü kullanabiliyorsanız, çat pat Rusça, İngilizce biliyorsanız, Antalya’ya koşun. Antalya’daki turizm tesisleri, çalıştıracak eleman arıyor. Bugün için en az 350 bin kişiye iş imkânı hazır, bekliyor.

Nereden çıktı bu iş imkanı derseniz, yeni tesisleri oteller, tatil köyleri yapılmadı. Eleman arayanlar mevcut tesisler. İşin ayrıntısı şu:
Yeni yıla geçen yılın kötü bilançosuyla giren turizm işletmeleri, genel olarak bu yıl da işlerin daha da kötü gideceğini düşünerek, başta en büyük gider kalemi olan eleman sayısında neredeyse üçte bir oranına varan kesinti öngörmüşler. Özellikle Rusya ile krizin devam edeceği, Batı Avrupalı turistin de yine referandum öncesinde yaşanan gerginlikler nedeniyle Türkiye’yi tercih etmeyecekleri planlanmasıyla personel ve hizmet arzında daralmaya gidilmesi politikaları benimsenmiş.

Geçen gün belirtmiştik, yaşanan sıkıntılardan dolayı Antalya’daki turizm tesisleri, hizmetten ve yemekten kesiyorlar diye. Ancak konuştuğumuz turizm işletmecileri bu durumun bugünlerde değiştiğini, gelecek aylar için yapılan yüksek rezervasyonlar karşısında ve özellikle Rus turist patlamasıyla hizmet arzının düşmemesi için “eleman” konusundaki daralma politikalarını gözden geçirmek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar.

İşin daha çarpıcı yönü çalıştırılacak eleman bulunamaması. Kaba hesapla tahmini eleman açığı 300-350 bin. Sadece 88 tesisin bulunduğu Belek bölgesinde her tesisinin eski günlerdeki gibi, onlarca elemana ihtiyacı olduğu hesaplanıyor. Antalya geneline bakıldığında talep edilen elaman sayısı toplam kayıtlı işsiz sayısının yüzde birine denk düşüyor. Gerek istihdam büroları, gerekse bu yönde hizmet veren internet siteleri üzerinden eleman talebi karşılanamıyor.
İşletmeciler, iş arayanların doğrudan tesislere de başvurabileceklerini kaydediyorlar. Bunun için yöntem basit. İyi yazılmış, kendini anlatan bir özgeçmiş, temiz bir sicil öncelikli tercih. İlginç bir tercih ise iş arayanlarda yaşam biçimleriyle turizm sektörüne ve tesislere kolay uyum sağlayabilme özelliğinin bulunması. Yani Türkçesi, eğitimli ve kültürlü elemanlar şanslı. Bir de karşısındakiyle anlaşabilecek düzeyde dil varsa işlem tamam.

Sezonun ortasına gelinmiş olsa bile turizm artık 12 ay Antalya’da. Turizm sektöründe iş bulmak ve kariyer yapmak için bu yaz büyük fırsatlar getiriyor. Zaten sigorta primleri gibi teşvikler iş bulmayı kolaylaştıran etkenlerden biri.

İşletmeciler, turizm sektöründe çalışmak isteyenlerin sabırlı olmalarını, kendilerini iyi geliştirmelerini ve bir tesiste uzun süreli kalmalarını da öneriyorlar. Şunu da belirtelim. İşletmeler maaşları düzenli ve gününde ödüyorlar. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Konun olumsuz bir tarafı da eleman bulma zorluğu çeken tesislerin birbirlerinden “eleman çalmaları”. Biraz daha fazla ücretle yan tesise geçen “elemanlar” sektördeki kalıcı istihdamın en büyük sorunu. İşletmeciler, hükümetten turizm sektöründe yaşanan “beklenmeyen” gelişmeler karşında bazı kolaylaştırıcı önlemlerle istihdamı teşvik etmelerini bekliyorlar.
Özellikle yüzde 24’e ulaşan genç işsizler için turizm bu yıl fırsat olabilir. İşsizlere ve iş arayanlara önerimiz; bu yıl turizm sektörüne kapağı atın, gelecek yıllarda da kalıcı olun. İş iştir.