Bu yıl 29 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında 52.’si düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, 10 filmden oluşan Kısa Film Seçkisi ve 12 filmden oluşan Belgesel Film Seçkisi’nde gösterilecek filmler belli oldu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in festival başkanlığında düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Antalyalı sinemaseverleri, beyazperdenin en yeni ve en başarılı örnekleriyle buluşturmaya ve şehirde rengarenk bir festival coşkusu yaratmaya devam ediyor.
HEYECAN VERİCİ 10 KISA FİLM
200’e yakın başvuru arasından seçilen filmlerden oluşan Kısa Film Seçkisi’nde, Türkiye coğrafyasının dört bir yanından, birbirinden farklı öyküleri, özgün bir sinema dili ve benzersiz bir anlatımla sunan 10 kısa film yer alacak. Bu yıl Uluslararası Yarışma filmleri öncesinde 800 kişilik Aspendos salonunda, ulusal ve uluslararası film profesyonelleri ile sinemaseverlerin katılımıyla gerçekleştirilecek gösterimlerde seyirciyle buluşacak olan filmlerden biri, halkın oylarıyla belirlenecek Kısa Film İzleyici Ödülü’nün de sahibi olacak.
FARKLI COĞRAFYALARDAN
12 BELGESEL FİLM
Festivalin gerek bu yılki yarışmalı bölümlerine başvuran, gerekse de gösterim talebinde bulunan kısa, uzun ve orta metrajlı belgeseller arasından seçilen, birbirinden farklı temalarda yetkin örneklerden oluşan Belgesel Film Seçkisi’nde ise 12 film yer alıyor. Belgeseller, geniş kapsamlı bir seyirci kitlesinin izlenmesi amaçlanarak, her yıl olduğu gibi yönetmenlerinin katılımıyla Antalyalı sinemaseverlerle buluşacak. Seçkide yer alan eserlerden biri, halkın oylarıyla belirlenecek Belgesel Film İzleyici Ödülü’nün de sahibi olacak.
BELGESEL SİNEMA
ESKİSİNDEN DE GÜÇLÜ
Uluslararası Antalya Film Festivali’nde 10 yıl önce başlayan ve kısa, uzun ve orta metrajlı belgesel yapımların bir arada, festival tarafından belirlenen bir jüri ile değerlendirildiği Ulusal Belgesel Film Yarışması, bu yıldan itibaren jüri değerlendirmesinden çıkarılarak, önceki yıllarda seçilen En İyi Belgesel Film’e verilmekte olan para ödülü de seçkiye katılan tüm belgesel filmler arasında eşit olarak paylaştırılacak.
Uluslararası Antalya Film Festivali gösterim programı kısa, uzun ve orta metrajlı, kurmaca ve belgesel, ulusal ve uluslararası filmlerle bir bütündür. Bu ülke topraklarında üretilen her nitelikli yapım, festivalin 52 yıllık tarihi boyunca resmi programda yer almış, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda da yer almaya devam edecektir.
KISA ve BELGESEL FİLMLERLE
İLGİLİ GELİŞMELER
Kısa ve belgesel filmlerin seçki başlıkları altında olmaları, bu iki film türünde yetkin örnekler sunan sinemacıların Altın Portakal heykeline sahip olabilmeleri ve sinemaseverlerin bu bölümlerde yer alan filmlere olan ilgisini artırmak amacıyla, hem Kısa Film Seçkisi’nde hem de Belgesel Film Seçkisi’nde yer alan filmler halk oylamasına açılarak Kısa Film İzleyici Ödülü ile Belgesel Film İzleyici Ödülü sahibi olacaklardır.