Ankara Oto Galericileri Derneği (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması ve tatilin hemen ardından okulların açılacak olması nedeniyle trafikte yoğunluğun hızla artacağını belirtti ve bayram için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

Sürücülere, “Aracınızın bakımını yaptırın, seyahat planlaması yapın ve kurallara harfiyen uyun” uyarısını yapan ANODER Başkanı Kalkan, bayram öncesi ve sonrası yollardaki trafik yoğunluğunun diğer zamanlara göre daha fazla olduğunu ve bayram günlerinde yaşanan kaza oranının ise yüzde 50 arttığını ifade etti. Yaz aylarının son tatil fırsatı olarak değerlendirilen 9 günlük Kurban Bayramı tatili ve akabinde hemen okulların açılacak olmasının kazaların en üst seviyede yaşanmasına da sebep olabileceğini belirten Kalkan, “Bu noktada vatandaşlarımızdan ricamız aslında tren, otobüs ve uçak gibi toplu taşıt araçlarını kullanmalı yönünde lakin kullanmıyorlarsa da trafik kurallarına harfiyen riayet etmeleridir” açıklamasında bulundu.

-“ARACINIZIN BAKIMINI YAPTIRIN”-

ANODER Başkanı Kalkan, trafik kazalarını en aza indirmek için öncelikle araç bakım ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır. Çünkü bayramlarda yolcu sayısı ve yükü artmaktadır. Aracıyla bütünleşmiş sürücüler bu değişimi algılayamayarak kaza yapabilmektedirler.

 

Araçta taşınabilecek yolcu ve yük miktarı aracın belgesindeki değeri de geçmemelidir. Gereğinden fazla yük aracın sürüş kararlılığını etkiler, fren mesafesini aşırı uzatır. Araçlarınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu da kontrol edilmelidir.”

-“SEYAHAT PLANLAMASI YAPIN”-

Kalkan, kazaların uzun yol tecrübesi fazla olmayan sürücülerin biran evvel hedeflerine ulaşma çabası neticesinde geliştiğini söyledi ve genelde mola yerleri öncesi veya varılacak noktaya kalan kısa mesafe arasında ve 16.00-20.00 saatleri arasında gerçekleştiğini belirtti.

Sürücülerin, yola çıkmadan önce seyahat planlaması yapması gerektiğini vurgulayan Kalkan, “Mola yerlerini ve seyahat saatlerinizi belirleyip, 2 saatten fazla aralıksız araç kullanmayın. Ayrıca seyir halinde iken cep telefonu ile görüşülmemeli, alkollü ve uykusuz trafiğe çıkılmamalıdır. Yollarımızdaki tadilat çalışmalarına dikkat edilmeli, bu tarz çalışmalar için daima dikkatli olunmalıdır” ifadelerini kullandı.

-EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIR-

Sürücülere, aşırı özgüvenin hata yaptıracağını hatırlatan Kalkan, “Ben çok iyi şoförüm diyerek kurallara riayet etmezseniz, sürüş zamanınızı yorgunluğun üst sınırlarında zorlarsanız anlık bir hatanın faturasını ağır ödeyebilirsiniz” dedi.

Başkan Kalkan, emniyet kemerinin yüzde 45 oranında ölümü engellediği ve unutulmaması gereken bir diğer unsur olduğunu vurgulayarak, “Her sürüşte emniyet kemerinizi takın araç içinde arka koltuklarda dahil herkesin kemerini takmasını sağlayın” ifadelerini kullandı.