Geleneksel “Telekomcular Derneği Ödülleri”nin beşincisi ile “PTT ve Türk Telekom Anıları” yazı yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi.

Telekomcular Derneği jürisi, 2014 yılının değerlendirmesini yaparak, geleneksel Telekomcular Derneği Ödülleri ile “PTT ve Türk Telekom Anıları” yazı yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Ankara Ticaret Odası Meclis salonunda düzenlenen törenle verdi. Törene; CHP İzmir Milletvekili Erdal Sünger, Bayındırlık eski Bakanı Trabzon MHP Milletvekili Koray Aydın, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu,  yazar Füsun Sarp Nebil, Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Gazi Üniversitesi Tıp Fak. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Ertem ve çok sayıda PTT ve Türk Telekom çalışanları ile emeklileri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Tekbudak yaptı. Kuruldukları günden bu yana yoğun mücadeleler verdiklerini belirten Tekbudak, “Güzel çalışmalar yaptık, çok emek sarf ettik ve bugünlere geldik. Amacımız derneğimizi daha güçlü bir yapıya kavuşturarak daha güzel hizmetler sunabilmektir” diye konuştu. Yılın siyasetçisi ödülünü kazanan CHP İzmir Milletvekili Erdal Sünger, “ Bu memlekette neler sattılar. Türk Telekom en değerli kurumlardan biriydi. Ve başındaki Türk kelimesi hala neden duruyor ben de gerçekten şaşırıyorum, bunu mecliste de anlattım. Neden bu Türk kelimesi var başında. Türkiye’nin olmayan bir kurumda Türk kelimesini neden tutuyorsunuz hala” dedi.
Yılın siyasetçisi ödülünü alan ikinci siyasetçi ise MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu oldu. Topçu sivil toplum örgütlerinin önemine işaret ederek: “Bizim gibi ne demokratik, ne diktatörlük tam belli olmayan adını tam koyamayan bir sistemde özellikle gündemi tutmada eleştirileri doğru yerde tespit etmede ve doğruları söylemede sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşüyor ki, ben Telekomcular Derneğinin de bunu üstlendiğini ve öncülük ettiğini çok rahatlıkla söyleyebilirim ” diye konuştu. Törende Topçu’ nun ödülünü veren Bayındırlık eski bakanı ve MHP Milletvekili Koray Aydın, “Bugün Türkiye’nin en büyük problemi gerginlik, ayrışma, çatışma ve kutuplaşmadır. Bu kutuplaşma o kadar ileri boyutlara ulaştı ki, kabinede başbakan yardımcısı olan bir ağlayan adam 3 gün önce televizyonda ‘Türkiye’nin bir yarısı diğer yarısından nefret eder hale geldi” dedi.
Anı yarışmasında Mansiyon ödülü kazanan Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Orhan Uğuroğlu, Telekomla ilgili anılarından bahsederek: “ Gerçekten Zafer Tekbudak beyin başkanlığında görev yapan bu sivil toplum örgütü Türkiye’ye çok önemli mesajlar veriyor. Gazeteciliğimin 46’ncı yılındayım. Medya kuruluşları yandaş, yalaka, karşıt, destekçi gibi gruplara ayrıldı. Bu ülkede basının özgürlüğü ve özerkliği yoksa haberleri kim, nereden, nasıl alacak? haber alma özgürlüğü nasıl sağlanacak? Bunları da bilmiyorum. Tüm bu ayrışmalar bizleri tehlikeli bir sürece götürüyor” ifadesini kullandı.
Telekomcular Derneği 2014 yılı ödüllerini almaya hak kazananlar şunlar:
2014 YILININ GAZETECİSİ; İsmail KÜÇÜKKAYA
2014 YILININ KİTABI; “AĞ TEKNOLOJİLERİ VE TELEKOMÜNİKASYON”  Dr. Cebrail TAŞKIN
2014 YILININ SİVİL TOPLUM KURULUŞU: KANDİL EĞİTİM YARDIM DERNEĞİ
2014 YILININ SİYASETÇİLERİ: Erdal AKSÜNGER ve Zuhal TOPCU
2014 YILI ÖZEL ÖDÜLÜ; FÜSUN SARP NEBİL
Yarışma Sonucunda;
Nazmi Yetgin, tarafından kaleme alınan “Unutulan Hibe Ve Emanet Santral” başlıklı anı 1’inci, Sayın Atanur  Yılmaz, tarafından kaleme alınan “Veda Edemeden” başlıklı anı 2’inci, Sayın Osman Muzaffer  Ayvalı, tarafından kaleme alınan “Gsm Firmaları İle Yapılan Ara Bağlantı Çalışmaları” başlıklı yazı 3’üncü Oldu. Ayrıca Orhan Uğuroğlu, Abidin Dağlı, Mehtap İnan, İbrahim Şaşma ve Hatice Şahman’ da Mansiyon ödülü aldılar.

FACEBOOK YORUMLARI