Her türlü ilişkide en büyük sorundur anlaşılamamak. İkili ilişkilerde, uluslararası ilişkilerde, Aile içi ilişkilerde, toplumlararası ilişkilerde. Kısacası her türlü ilişkide en büyük sorundur şu anlaşılamama meselesi.

Her zaman kendimizi doğru ifade ettiğimize inanırız. Acaba öyle midir diye sormayız. Bize göre, mutlaka karşımızdaki bizi anlamıyordur. Öyle ya, anlaması gereken kişi karşımızdakidir. Anlaşılması gereken de biz oluruz.  Ama hiç acaba kendimizi karşı tarafa doğru ifade edebiliyor muyuz,  anlatabiliyor muyuz diye sormuyoruz. Peki neden? Çok mu eminiz, kendimizi doğru anlattığımızdan, doğru ifade ettiğimizden? Yoksa ego mu ağır basıyor da karşımızdakinden anlayış bekliyoruz.
Sonuçta hiçbir zaman suçlu olan biz değilizdir, hep karşı taraftır. Emerson’a göre ise, “anlaşılmak bir lükstür”. Bilmiyorum bana katılır mısınız ama doğruluk payı yok değil.
Peki neden anlaşılamamaktan şikayet etmek yerine daha anlaşılır olmaya çalışsak ve hatta karşımızdakini anlamaya çalışsak, hayat daha kolay olabilir.
Ünlü düşünür Konfüçyus, “İnsanlar beni anlamıyor diye kaygılanmam, ben insanları anlamazsam kaygı duyarım” demiş.
Şimdi şöyle bir düşünürsek eğer;  “Donald Trump, Papa’nın eline dokunmaya çalışırken acaba nasıl bir ruh halinde idi” diye anlamaya çalışmak, zor da olsa başarılabilir.  Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini olduğu gibi almak yerine anlamaya çalışabilir. Veya tam tersi bizim cumhurbaşkanımız da Merkel’i anlamaya çalışabilir.
Putin de kendisini doğru ifade etmeyi başaramıyordur belki, kim bilir.  Belki de, anlamak-anlamaya çalışmak ile anlaşılmak arasında epey ince bir çizgi var, idrak edebilirsek eğer…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBeşiktaş taraftarı olmanın faydaları
Sonraki İçerikŞampiyon Beşiktaş Avrupa basınında
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.