Ankara’nın merkezi Kızılay’da TESK bünyesi adı altında açılan resim sergileri oldukça dikkat çekiyor. Günde yüzlerce insanın ziyaret ettiği TESK resim sergisinin bu ay ki konusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK.

ATATÜRK Sergisi 10 Haziran’da gösterime açıldı ve 20 Eylül’e kadar devam edecek. Bu sergi ziyaretlerinden hiçbir şekilde ücret talep edilmiyor. Sergi 8.30-17.30 saatleri arasında dilendiği zaman ziyaret edilebilir.

YABANCI ZİYARETÇİLER OLDUKÇA FAZLA

ATATÜRK Sergisi’ne çok sayıda yabancı ziyaretçi geliyor. Bu yabancı ziyaretçilerin çoğu İran vatandaşı olanlar. İran vatandaşlarının bu sergiye bu kadar ilgi göstermelerinin sebepleri arasında Cumhuriyet’e verdikleri değer, Atatürk’ün İran vatandaşlarının özgürlüklerinde yararı olması gibi daha birçok etken söz konusu.

ZİYARETÇİLERİN EN FAZLA OLDUĞU DÖNEM

Genelde bu tür sergiler İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde tercih ediliyor. Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde sergileri günlük yaklaşık olarak 200 kişi ziyaret ediyor

TESK’İN SANATA BAKIŞI

TESK olabildiğince sanata ve sanatçıya değer ve destek veriyor. TESK’ de her türlü kişisel sergi açılabiliyor ve bu sergilerden hiçbir şekilde ücret talep edilmiyor. TESK’ in asıl amacı sanatı daha iyi yerlere getirmek ve insanların kültürleşebilmelerine ve aynı zamanda da sosyalleşebilmelerine yarar sağlamak.

KİŞİSEL SERGİLER İÇİN NELER YAPILIR

Kişisel ve karmasal sergiler her yıl Ekim’den sonra başlamaktadır. Bu kişisel sergilerin açılabilmesi için TESK’in internet sitesinden sergi için başvuru yapmak gerekmektedir.